Schváleno: Revoluce v pražské MHD bude! Změní se desítky linek

Praha - Radní na své úterní schůzi posvětili plánovaná nová opatření v městské hromadné dopravě. Změny by měly začít platit od 1. září, řekl pražský radní pro dopravu Josef Nosek (ODS).

Přidejte svůj názor

"Rada před šesti týdny přijala materiál, dnes projednala se zástupci ČVUT a po čtyřhodinové debatě ani neodložila, ani nezamítla systém městské hromadné dopravy," řekl Nosek. Nová opatření, která by měla navíc Praze ročně ušetřit až 400 milionů korun, by měla začít platit podle plánu, tedy k začátku září.

Nově bude po metropoli jezdit pět páteřních tramvajových linek s intervalem ve špičce čtyři minuty a 38 metrobusových linek s intervalem ve špičce šest až osm minut. Systém zároveň zavádí nová přímá spojení, která zatím vůbec neexistovala.

"Od roku 1985 neproběhla žádná systémová změna městské hromadné dopravy. Bylo nutné udělat nový řád. Lidé, kteří do Prahy dojíždějí, nový systém jistě ocení," uvedl radní, i když připouští, že nový projekt s sebou přinese "porodní bolesti".

Zástupci dopravní fakulty ČVUT měli k projektu výhrady. Obávají se, zda občané budou o novém jízdním řádu dostatečně informováni. Toho se ale pražští radní nebojí. "Spouštíme kampaň, která zhruba posledních čtrnáct dní bude velmi masivně informovat o tom, co bude nového. A to na všech zastávkách MHD, ve všech dopravních prostředcích, na facebooku, na internetu," sdělil Nosek.

Další otázkou bylo, zda by koncept neměl mít návaznost na železniční dopravu. To ale podle Noska není jen v rukou města.

Výtka padla i k preferenčním opatřením na některých křižovatkách. "Dotazy byly k deseti křižovatkám, kde se preferenční opatření připravuje, nyní ho musí schválit Policie ČR," uvedl Nosek. U dvou dalších křižovatek (na Barrandovském mostě a na křižovatce Jižní spojky a 5. května) chtěli odborníci zavést novou světelnou signalizaci, což radní neschválili.

V prosinci by měl konat velký průzkum, který bude sledovat jak spokojenost a připomínky cestujících, tak i vytíženost jednotlivých linek.

Témata: Praha | mhd
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tramvaj u Palmovky srazila mladého muže. Vyprošťovali ho hasiči, je ve…

17.11.2018 14:18 V pražské Zenklově ulici srazila dnes před 13:00 tramvaj chodce. Třiadvacetiletého muže, který…

Praha očekává nákupní horečku: Metro bude mít v adventní víkendy interval…

13.11.2018 13:57 Končící pražští radní rozhodli, že v adventní víkendy bude metro na všech třech linkách jezdit ve…

V Praze na Andělu srazila tramvaj chodkyni, vyprostit ji museli hasiči

08.11.2018 15:06 Aktualizováno V Nádražní ulici u zastávky Anděl na pražském Smíchově dnes odpoledne srazila tramvaj chodkyni.…

TSK podepřela most na Vltavské, do podjezdu se vrátí tramvaje a chodci

31.10.2018 14:09 Podjezd pod mostem u stanice metra C Vltavská bude ve čtvrtek ráno otevřen pro pěší a tramvaje.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama