Revoluce v pražské MHD? Počet spojů se ve skutečnosti snižuje

Praha - Revoluční změny v městské hromadné dopravě, které jsou největší od roku 1985, změní od soboty cestu statisícům cestujících. Rušení linek kvůli plánovým škrtům ale potřeby cestujících neodráží, tvrdí Svaz cestujících ve veřejné dopravě ve svém pátečním prohlášení.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Vyvolané změny trasování autobusových a tramvajových linek jsou především důsledkem špatného politického rozhodnutí šetřit na provozních nákladech. Čili už to zadání, které dostal ROPID, bylo špatné. Vypadá to, že megalomanské změny linkového vedení jsou navrženy především proto, aby zakryly skutečnost, že se celkový počet spojů snižuje a je snaha celé tyto škrty zabalit do zlatého papíru a prodat je jako úspěch, který cestujícím přinese lepší zítřky" prohlásil prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka.

Zlepšení může v praxi znamenat například zkrácení intervalu tramvaje z šesti na čtyři minuty, což většina cestujících ani nepostřehne. Naopak zhoršení se může projevit tím, že cestující bude muset absolvovat o jeden přestup navíc a jeho celkový čas dojížďky se prodlouží o 20 minut ráno i o 20 minut odpoledne.

Svaz si myslí, že úspory se dají vytvořit i jinak, a to buď zvýšením preferencí tramvají a autobusů ve městě, aby se veřejná doprava zrychlila a tím se snížil potřebný počet vozidel na linkách. "Kvůli nepromyšleným škrtům teď hrozí, že někteří lidé opustí veřejnou dopravu a přesednou do aut," dodal Miloslav Zítka, člen prezidia Svazu cestujících ve veřejné dopravě.

Mezi další výtky revolučních změn patří i v neposlední řadě i pozdní informační kampaň.

Z ulic metropole zmizí od soboty tramvajové linky číslo 15, 19, 21 a 36 a zvraty nastanou u desítek autobusových linek, které čekají nejvýraznější změny. Autobusovou síť v metropoli čeká zavedení páteřních metropolitních linek s "krátkými intervaly, atraktivní trasou a celodenním provozem". Páteřní "metrobusy" doplní běžné autobusové linky a také trasy s menšími vozy pro obsloužení některých hůře dostupných oblastí Prahy. Ulicemi tak začne nově projíždět 38 metrobusových linek.

Loading...
Témata: Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama