Radní se hádají o názvy stanic metra. Které návrhy zvítězí?

Praha - Radní hlavního města se dnes zřejmě vrátí k pojmenování nových stanic metra, které vznikají na budovaném úseku z Dejvické do Motola. Město loni prosadilo jednoslovná pojmenování Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Věcí se ale nedávno zabývala místopisná komise, která doporučila, aby se dva názvy změnily. Místo pojmenování Veleslavín by mělo být Nádraží Veleslavín, místo Motol pak Nemocnice Motol. Podle komise to více odpovídá poloze stanic.

Stanice metra v Praze byly od roku 1974 pojmenovávány jen s částečným respektem vůči dosavadním místním názvům. Naopak se stávaly místy, které dávaly svému okolí nové pojmenování. V 70. a 80. letech často bylo cílem pojmenování zpopularizovat či poctít nějakou ideologicky zatíženou myšlenku či osobu: například v názvech Fučíkova, Gottwaldova, Mládežnická, Družby, Kosmonautů, Moskevská, Dukelská nebo Budovatelů, ač v původních místních názvech neměl takový název oporu. I z existujících místních názvů byl někdy místo ideologicky neutrálního, který by se přímo nabízel, vybrán raději takový, který měl silnější ideologický náboj (Sokolovská místo Florenc).

Značná část názvů stanic měla po sovětském vzoru v tomto období podobu přídavného jména v ženském tvaru (Mládežnická, Staroměstská). V jiných případech naopak byl matoucí, protože ulice téhož názvu již byla v jiné části města (Moskevská, Strašnická, Vltavská, Mládežnická).

Ke dni 22. února 1990 byly mnohé ideologicky zatížené názvy změněny:  Nádraží Holešovice místo Fučíkova, Florenc místo Sokolovská, Vyšehrad místo Gottwaldova, Dejvická místo Leninova.

Témata: Praha | Metro | magistrát
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha očekává nákupní horečku: Metro bude mít v adventní víkendy interval…

13.11.2018 13:57 Končící pražští radní rozhodli, že v adventní víkendy bude metro na všech třech linkách jezdit ve…

V Praze na Andělu srazila tramvaj chodkyni, vyprostit ji museli hasiči

08.11.2018 15:06 Aktualizováno V Nádražní ulici u zastávky Anděl na pražském Smíchově dnes odpoledne srazila tramvaj chodkyni.…

TSK podepřela most na Vltavské, do podjezdu se vrátí tramvaje a chodci

31.10.2018 14:09 Podjezd pod mostem u stanice metra C Vltavská bude ve čtvrtek ráno otevřen pro pěší a tramvaje.…

Vichřice pustošila Česko: Padaly stromy, energetici řešili stovky poruch.…

24.10.2018 16:31 Aktualizováno Silný vítr komplikoval v Praze provoz přívozů. Loď mezi Holešovicemi a Karlínem nejezdila více než…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama