Radní se hádají o názvy stanic metra. Které návrhy zvítězí?

Praha - Radní hlavního města se dnes zřejmě vrátí k pojmenování nových stanic metra, které vznikají na budovaném úseku z Dejvické do Motola. Město loni prosadilo jednoslovná pojmenování Bořislavka, Veleslavín, Petřiny a Motol.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Věcí se ale nedávno zabývala místopisná komise, která doporučila, aby se dva názvy změnily. Místo pojmenování Veleslavín by mělo být Nádraží Veleslavín, místo Motol pak Nemocnice Motol. Podle komise to více odpovídá poloze stanic.

Stanice metra v Praze byly od roku 1974 pojmenovávány jen s částečným respektem vůči dosavadním místním názvům. Naopak se stávaly místy, které dávaly svému okolí nové pojmenování. V 70. a 80. letech často bylo cílem pojmenování zpopularizovat či poctít nějakou ideologicky zatíženou myšlenku či osobu: například v názvech Fučíkova, Gottwaldova, Mládežnická, Družby, Kosmonautů, Moskevská, Dukelská nebo Budovatelů, ač v původních místních názvech neměl takový název oporu. I z existujících místních názvů byl někdy místo ideologicky neutrálního, který by se přímo nabízel, vybrán raději takový, který měl silnější ideologický náboj (Sokolovská místo Florenc).

Značná část názvů stanic měla po sovětském vzoru v tomto období podobu přídavného jména v ženském tvaru (Mládežnická, Staroměstská). V jiných případech naopak byl matoucí, protože ulice téhož názvu již byla v jiné části města (Moskevská, Strašnická, Vltavská, Mládežnická).

Ke dni 22. února 1990 byly mnohé ideologicky zatížené názvy změněny:  Nádraží Holešovice místo Fučíkova, Florenc místo Sokolovská, Vyšehrad místo Gottwaldova, Dejvická místo Leninova.

Loading...
Témata: Praha | Metro | magistrát
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama