Zemětřesení v pražském dopravním podniku

Praha - Pražští radní v úterý odvolali z představenstva pražského dopravního podniku jeho ředitele Martina Dvořáka. V představenstvu skončil také radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS).

Přidejte svůj názor

371

"Špatná koordinace projektu Opencard, rušení a omezení linek MHD a nedokázal se zbavit heren v metru," vyjmenoval největší prohřešky ředitele náměstek primátora Milan Richter (ODS).

Kritikům současného šéfa Dopravního podniku vadilo, že antimonopolní úřad prošetřuje některá výběrová řízení a zatím nepravomocná pokuta 800 tisíc korun za tendr na úklid metra. Dalším důvodem je i boj mezi příznivci primátora Pavla Béma (ODS) a jeho odpůrci.

Kromě Dvořáka a Šteinera představenstvo opustil i ředitel magistrátního odboru dopravy Jan Heroudek. Vystřídají je náměstci primátora Rudolf Blažek a Milan Richter (oba ODS), které ještě doplnil starosta Prahy 8 Josef Nosek (ODS). "Na postu předsedy dozorčí rady vystřídá Blažka radní Šteiner," doplnil Richter.

Radní Šteiner vysvětlil, že smyslem těchto změn je posílení funkce akcionáře, tedy Prahy. "V pondělí se sejde staronové představenstvo," doplnil Šteiner s tím, že se rozhodne o jednotlivých postech.

V případě odvolání ředitele Dvořáka z představenstva se však spekulovalo o tom, že se jedná o politické důvody. "Rozhodně to nebyli politické důvody, pravým důvodem je snažit se uplatnit nový model řízení největší městské akciové společnosti, která konzumuje řádově třetinu městského rozpočtu" vysvětlil Šteiner s tím, že v tom novém modelu žádný člen managmentu nebude členem představenstva ani dozorčí rady.

V této souvislosti média hovořila také o odvolání Dvořáka z postu generálního ředitele. "Nevím o tom. Nemám informace o tom, že kterýkoliv z radních by takovou iniciativu vyvíjel. Jedná se o změny v orgánech akciové společnosti, nikoliv v managmentu dopravního podniku," uvedl Šteiner.

Současně radní zvolili do funkce člena dozorčí rady společnosti zastupitele Pavla Ambrože (KSČM). Ten nahradí ve funkci zesnulého zastupitele Petra Zajíčka (KSČM).

Odbory se změnami nesouhlasí a tvrdí, že ODS chce loajálními straníky, kteří se o veřejnou dopravu nikdy nezajímali, dopravní podnik ovládnout. "Musíme se ptát, proč se to děje dva měsíce před volbami, v době, kdy je podepsána smlouva jak o zajištění veřejné služby, tak smlouva kolektivní. Podle našich informací dozorčí rada společnosti, ani jiné orgány k činnosti managementu žádnou výraznou výhradu neměly, ba dokonce vyjádřily spokojenost s procesem zejména snižování nákladů," napsali odboráři v oficiálním prohlášení.

Předseda odborové organizace Luboš Olejár tvrdí, že jde o možný pokus některých členů ODS o rychlé získání zakázek pro spřátelené firmy, dokud ještě strana ovládá radnici, a aby DPP nebyly vnucovány další nesmyslné projekty jako v minulosti Opencard. "DPP rozkrást nebo vytunelovat nenecháme," uzavřel Olejár.

V podobném duchu reagovala i Petra Kolínská, předsedkyně pražské organizace Strany zelených. Tvrdí, že změny rozhodně nejsou reakcí na hospodaření firmy ani na úroveň kvality veřejné dopravy v Praze. "Cestující a zaměstnanci dopravního podniku se stávají rukojmím vnitrostranických třenic v ODS, která ovládá pražskou radu a v zastupitelstvu má nadpoloviční většinu," řekla Kolínská. Vedení dozorčí rady by se mělo podle jejího názoru svěřit do rukou opozice, která by vykonávala skutečnou kontrolu využití více než sedmimiliardového ročního rozpočtu.

"Odvolání tří členů představenstva nepovažuji za změnu, která zaručí lepší fungování klíčové městské firmy. Dopravní podnik v současné době doplácí na dlouhodobě neřešené problémy s financováním, zejména v oblasti investic, což je jednoznačně vinou špatného řízení ze strany města," řekl předseda magistrátního finančního výboru Petr Hulinský (ČSSD) s tím, že v případě uvolnění ředitele Dvořáka, který se osvědčil v krizových situacích, jde o velice krátkozrakou taktiku.

Témata: mhd | Praha | Opencard
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama