V Brně bude od 1. dubna dražší MHD než v Praze

Brno - Lidé v Brně zaplatí od 1. dubna za jízdu tramvají, trolejbusem nebo autobusem MHD mnohem více peněz než dosud. Základní šedesátiminutová jízdenka na dvě brněnské zóny zdraží z patnácti na 22 korun, desetiminutová jízdenka na nejkratší vzdálenosti přijde cestující místo deseti na 14 korun.

Přidejte svůj názor

Jednorázová desetiminutová jízdenka přijde cestujícího o 40 procent dráž než dosud, za hodinovou jízdenku zaplatí dokonce o 47 procent více. Oba typy těchto jízdenek přitom brněnská veřejnost využívá k cestování nejčastěji.

"Zvýšení cen jízdenek jsme připravovali již dříve. Podrobnosti jsme však museli konzultovat s novou krajskou reprezentací, protože brněnská hromadná doprava je součástí krajského integrovaného systému," řekl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Jednorázová jízdenka na tramvaj, trolejbus nebo autobus se tak v Brně od 1. dubna stane v přepočtu na minuty dražší než v Praze. V české metropoli stojí 75 minutová jízdenka 26 korun a dvacetiminutová 18 korun. Praha má navíc k dispozici metro a linky jezdí v častějších intervalech přes den i v noci.

Od 1. dubna se zhruba o deset procent zvednou ceny jednorázových jízdenek na tři a více zón v celém Jihomoravském kraji. Zdražení se dotkne všech cestujících v regionu, protože až na několik vesnic na Břeclavsku a Znojemsku jsou všechny obce součástí Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

Jízdenky zakoupené podle starého tarifu budou platné ještě sedm dní po změně, potom bude možné je do tří měsíců vyměnit za nové.

Další zvedání cen za hromadnou dopravu by se mělo odehrát nejdříve za dva roky. "S jihomoravským hejtmanstvím jsme se písemně dohodli, že k nové úpravě cen jízdného lze přistoupit nejdříve ve dvouletém intervalu," vysvětlil Onderka.

Dopravní podnik města Brna i vedení magistrátu považují zdražení lístků za nevyhnutelné. Ceny jízdného se v jihomoravské metropoli zvyšovaly výrazně naposledy v roce 2006. Radnice již nyní doplácí na provoz MHD více než miliardu korun ročně, dotace na dopravu tak podle slov Onderky tvoří zhruba desetinu rozpočtu Brna.

Témata: mhd | Brno
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama