Práva revizorů: Může vás chytit "za flígr"? Čtěte pozorně

Praha - Mnoho lidí se pořádně diví, když vidí, jak revizor chytí černého pasažéra „za flígr“ a volá policii. Natáčí si proto zásah na telefony a čeká, co se stane… Co si ale k černému pasažérovi může revizor doopravdy dovolit, může ho vůbec legitimovat, násilně držet? Má na to právo?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Jak je to s legitimováním

Odpověď není úplně jednoduchá, vše ale vysvětíme. Revizor legitimovat pasažéra, který se neprokáže platnou jízdenkou, samozřejmě může, jak mu ukládá zákon o drahách. Cestující má dokonce povinnost prokázat se průkazem totožnosti.

Co když se mu ale nechce, může si revizor legitimování vynutit? Zde zní odpověď jasně NE. Legitimovat pasažéra může „donutit" pouze policie nebo obecní strážníci.

Jak je to se zadržením

Jak je to se zadržením na místě (nebo na vhodném místě, například mimo autobus), když se bude snažit pasažér utéci? Ještě donedávna existovalo mnoho rozdílných právních názorů na to, jestli revizoři při „zásahu", kdy se snažili „neplatiče" zadržet, byli v právu. Vše ale vysvětlil verdikt Nejvyššího správního soudu, podle kterého má podnik (a jeho zástupce – tedy revizor) – právo na ochranu svého majetku, tedy na možnost, aby byl černý pasažér dopaden.

Podle soudu je vlastně zadržení pasažéra nutnou obranou práv podniku, kterého tu zastupuje revizor. „Nutná obrana zadržením cestujícího je samozřejmě možná jen za podmínky, že revizorovo počínání není zcela zjevně nepřiměřené způsobu útoku," doplňuje soud. Podobné podmínky platí i pro „sekuriťáky" v obchodních domech a samoobsluhách, nebo pro hostinské, kteří chtějí zadržet člověka, který by chtěl odejít bez placení.

Fígle černých pasažérů

Černí pasažéři mají své fígle, mezi nejznámější patří výmluva, že nemusí mít jízdenku, protože neuzavřeli s dopravním podnikem žádnou smlouvu. Přepravní podmínky například v Praze totiž stanoví, že „přepravní smlouva je uzavřena, jestliže cestující využije svého práva k přepravě z jízdního dokladu tím, že nastoupí do vozidla nebo vstoupí do označeného prostoru přístupného jen s platným jízdním dokladem." Podle logiky tak k uzavření smlouvy bez platné jízdenky nedojde. Soudy se na toto „tvrzení" ale veskrze neohlíží.

Dalším známým trikem je již prakticky trestný čin, kdy u sebe člověk nosí dva občanské průkazy. Jeden je jeho vlastní, přičemž druhý býval jeho vlastním, ale nahlásil jej jako ztracený či ukradený. Revizorům, které nedoprovází policisté, pak ukazuje prošlý průkaz, následně může při obdržení výzvy k zaplacení říci, že mu byl průkaz odcizen a že někdo revizory obelstil.

V Praze loni kontroly uložily přes 280 tisíc postihů, což je skoro o 19 tisíc více než předloni, jak říká výroční zpráva dopravního podniku. Snížil se ale jejich celková suma vyjádřená v penězích, z 193,6 milionu korun v roce 2011 na 132,6 milionu korun v loňském roce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama