Změna v Německu: Nákladní auta budou platit mýtné na všech silnicích 1. třídy

Berlín - Německá vláda dnes rozhodla, že se mýtné pro nákladní auta nad 7,5 tuny od poloviny roku 2018 rozšíří na všechny silnice první třídy (Bundesstrasse).

Silnice
doporučujeme

Dosud musely nákladní vozy mýtné platit pouze na dálnicích a jim podobných silnicích první třídy. Kabinet chce novým opatřením dosáhnout lepšího rozložení dopravních proudů na silniční síti. Dosud mnoho řidičů zpoplatněná místa objíždělo, aby ušetřili. Některé silnice tak byly nadměrně zatížené.

Vláda chce ale novým opatřením získat i vyšší příjmy do státní pokladny. Ty by se mohly vyšplhat až na dvě miliardy eur (54 miliard Kč) ročně.

Tuzemští silniční dopravci podle sdružení Česmad Bohemia promítnou zvýšení nákladů spojené s rozšířením placených úseků do cen pro své zákazníky. "Dopravci nemají žádné rezervy, a proto musejí náklady přenést do cen přeprav. Věříme, že si německá strana dobře propočítala dopady tohoto opatření na zatížení zbývajících nezpoplatněných komunikací," řekl ČTK mluvčí Martin Felix.

Podle předlohy by měli řidiči nákladních vozů povinnost platit mýtné na všech 42.300 kilometrech silnic první třídy od 1. července 2018. Dosud platí nákladní vozy nad 7,5 tuny za použití asi 13.000 kilometrů dálnic a 2300 kilometrů silnic první třídy, které mají dva jízdní pruhy v obou směrech. Příjmy z mýtného činí zatím ročně v průměru 4,5 miliard eur (121,6 miliardy Kč).

Na podzim letošního roku chtějí německé úřady začít zjišťovat, zda by se mýtné mělo rozšířit i na vozy od 3,5 tuny a dálkové autobusy.

Německé ministerstvo dopravy chtělo zavést i dálniční mýtné pro osobní auta. Původně ho měli řidiči začít platit už letos, po sporu s Evropskou komisí však Německo odložilo zavedení poplatků pro osobní auta na neurčito.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama