Konec přetížených kamiónů: Tajné váhy a obrovské pokuty

Praha - Přetížena jezdí v Česku až třetina kamionů. Aby se dopravcům přestalo přetěžování vyplácet, má napomoci změna legislativy, jež umožní dát za tento přestupek až půlmilionovou pokutu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Sněmovna totiž v minulém týdnu při projednávání novely zákona o pozemních komunikacích schválila pozměňovací návrh poslance Cyrila Zapletala (ČSSD), jenž nově definuje podmínky pro kontrolní vážení kamionů a postihy podstatně zpřísňuje. Pokud teď novelu podpoří i Senát a podepíše prezident, nabude účinnosti od 1. ledna 2010. Pak budou moci váhu vozidel kontrolovat nejen policisté a celníci, ale ve spolupráci s nimi i městské a místní úřady, uvádí deník.

Využít k tomu půjde nejen kontrolních stanic a mobilních vah, ale i tzv. nepřenosného vysokorychlostního kontrolního vážení, kdy jsou váhy tajně zabudovány přímo ve vozovce. Podobně jako při měření rychlosti stacionárním radarem tak váhy s kamerou automaticky odhalí a zaeviduje každé projíždějící přetížené vozidlo. Jestliže řidič bez vážného důvodu změní trasu jízdy tak, aby se vědomě vyhnul místu, kde se vážení provádí, bude ho podle novely čekat pokuta až 30 tisíc korun, a provozovatele vozidla až 500 tisíc Kč. Když se při kontrolním vážení zjistí, že vozidlo je přetíženo, dostane řidič blokovou pokutu do 15 tisíc Kč. Dalších 30 tisíc korun by však musel zaplatit, kdyby pak s přetíženým vozidlem pokračoval v jízdě. Pro provozovatele vozidla by v tom případě byl postih až 100 tisíc korun, píše Právo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Byl by průplav Dunaj-Odra-Labe efektivní? Ťok zveřejnil výsledky studie

09.11.2018 12:40 Aktualizováno Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe by podle optimistických odhadů odvedl z tuzemských silnic zhruba 5000…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama