Spediční firma Četrans čelí insolvenčnímu řízení

Ústí nad Labem - Krajský soud v Ústí nad Labem zahájil ve čtvrtek insolvenční řízení se známou spediční firmou Četrans se sídlem v Ústí nad Labem. Vyplývá to z údajů uvedených na internetové verzi insolvenčnímu rejstříku.

Přidejte svůj názor

Návrh podala pražská firma Kongresové centrum ILF, která získala pohledávku Československé obchodní banky, u níž měl Četrans revolvingový úvěr. Původní dluh ve výši zhruba 43 milionů korun, narostl kvůli úrokům a exekučnímu řízení skoro na dvojnásobek. Díky exekuci Kongresové centrum zatím vymohlo jen zhruba 18,5 milionu korun a na základě ekonomické analýzy dospělo k názoru, že Četrans je v úpadku.

Podle aanalýzy celková ztráta Četransu ke konci června letošního roku dosáhla skoro 1,4 miliardy korun. Krátkodobé závazky společnosti dosahují 388 milionů korun. Závazky z obchodní činnosti minimálně 90 dnů po lhůtě splatnosti přesahují 25 milionů korun. Analýza vychází z výročních zpráv Četransu. Za první pololetí firma hospodařila se ztrátou 12 milionů při tržbách 291 milionů.

Vyjádření Četransu agentura Mediafax zjišťuje.

Společnost Četrans s více než 50letou historií poskytuje dopravní, zasílatelské, logistické a celní služby ve střední Evropě. Jako akciová společnost vznikla v roce 1995 se základním kapitálem 1,27 miliardy korun. V polovině července na funkci generálního ředitele rezignoval Tomáš Král, kterého nahradil Karel Chromý.

Hospodaření Četransu se 700 zaměstnanci loni skončilo ztrátou 70,2 milionu korun při tržbách 880 milionů korun. V roce 2007 vytvořila firma zisk dva miliony korun při tržbách 1,153 miliardy. Firma už loni zahájila restrukturalizaci. Začala se zbavovat nepotřebného majetku a zeštíhlovat svoji flotilu aut - loni v průměru měla 385 vozidel, do budoucna chce mít jen 195 kamionů. Kupříkladu nyní vrací 70 aut leasingovým firmám. Úsporná opatření by měla snížit náklady o 20 milionů korun. Letos počítá firma s tržbami kolem 680 milionů a zhruba desetimilionovou ztrátou. Pokud by plány vedení firmy vyšly, měl by příští rok Četrans dosáhnout zisku při tržbách kolem 440 milionů korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Byl by průplav Dunaj-Odra-Labe efektivní? Ťok zveřejnil výsledky studie

09.11.2018 12:40 Aktualizováno Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe by podle optimistických odhadů odvedl z tuzemských silnic zhruba 5000…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama