Zkoušky pro podnikatele v autodopravě se zpřísní

Praha - Písemným testem a řešením případové studie budou prokazovat svoji odbornou způsobilost majitelé firem autobusové a nákladní dopravy s vozidly nad 3,5 tuny. Novelu zákona o silniční dopravě, která změnu zavádí, schválila ve středu Poslanecká sněmovna ve třetím čtení.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jedná se o provedení nezbytných změn zákona o silniční dopravě ve vtahu k nařízením Evropské unie," okomentoval normu ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).
 
Výsledek testu, který budou autodopravci muset složit, vyhodnotí minimálně tříčlenná komise jmenovaná dopravním úřadem. "Podmínka odborné způsobilosti je splněna, pokud je odborně způsobilý odpovědný zástupce podnikatele v silniční dopravě provozované velkými vozidly," stojí v návrhu.
 
Úpravu připravil ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Soustředí se především na změnu zákona o silniční dopravě ve vztahu ke třem nařízením Evropské unie, které ve formě takzvaného silničního balíčku nabývají účinnosti letos v prosinci.
 
Novela je zejména souborem technických nebo formálních změn, konkrétních rozměrů ale nabývá například ve vztahu k podmínkám zjišťování odborné způsobilosti šéfů profesionálních řidičů velkých vozidel. Právě pod termín "velká vozidla" jsou nově začleněny vozy taxislužby, autobusy, tahače a nákladní vozidla o celkové hmotnosti nad 3,5 tuny.
 
Podnikatele čeká písemná zkouška v češtině, která se skládá z testu a případové studie. Otázky a vzorová řešení případových studií si budou moci natrénovat ze zadání, která ministerstvo dopravy zveřejní ve svém věstníku.
 
O výsledku rozhodne nejméně tříčlenná komise, a to do sedmi dní, verdikt zaznamená v protokolu a informuje o něm autodopravce. Ti, kteří neuspějí, budou mít možnost opravy – počet opravných pokusů úprava nespecifikuje.

Odbornou způsobilost podle nových pravidel budou muset prokázat podnikatelé, jejichž firmy přepravují věci nebo zvířata. Stejný přístup bude i k nadřízeným řidičů alespoň desetimístných vozidel, která jsou určená pro osobní dopravu. Nezbytný doklad pro živnostenský úřad vydá tuzemský dopravní úřad nebo obdobný orgán jiného unijního státu.

Témata: doprava
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama