Vláda schválila nové sazby mýtného pro kamiony

Praha - Nové sazby mýtného pro kamiony začnou v České republice platit od 1. února letošního roku, jakmile vyprší platnost dálničních známek. Návrh ministerstva dopravy schválila v pondělí vláda.

371
doporučujeme

Zatímco řidiči vozů se dvěma nápravami v emisní třídě Euro II v loňském roce platili 2,3 koruny za kilometr na dálnicích a rychlostních silnicích, od začátku února letošního roku zaplatí 2,26 koruny za kilometr v pracovních dnech, ale v pátek mezi 15. a 21. hodinou zaplatí 2,87 koruny. Nejvíce budou platit řidiči vozů se čtyřmi nápravami v emisní třídě Euro II, kteří v pátek mezi 15. a 21. hodinou zaplatí 8,1 koruny.

Tento rozdíl je způsoben zavedením časově diferencované sazby v pátek mezi 15. až 21. hodinou. Tato sazba je zhruba o 50 procent vyšší než dosavadní sazby, u vozidel se dvěma nápravami pouze o 25 procent. Pro ostatní časové úseky týdne je však sazba o 1,8 procenta nižší než byla v roce 2009, přičemž průměrná týdenní sazba v jednotlivých kategoriích vozidel (podle emisní třídy a počtu náprav) zůstává pro rok 2010 stejná jako v roce 2009.

"Je to kompromis, který jsme s ministerstvem dohodli, a finanční dopad by měl být neutrální. Pochopitelně se najdou dopravci, kteří tímto budou postiženi, protože zkrátka mají potřebu v ten inkriminovaný čas jet," řekl Mediafaxu Felix. "Může se i stát, že nebude dostačovat kapacita odstavných parkovišť, ale to se teprve ukáže, protože roli hraje velké množství faktorů, například povinné přestávky pro řidiče podle mezinárodních pravidel," uvedl Felix.

Časovému zpoplatnění dálničními známkami letos podléhají pouze vozidla s největší povolenou hmotností do 3,5 tuny.

Témata: Mýtné
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama