Ledovka trápila Česko: U Prostějova se srazilo 20 aut, problémy byly i jinde

Celá ČR - Meteorologové vydali na dnešní den varování před tvorbou ledovky. Platí pro celé území České republiky, někde až do pondělního večera. Na mnoha místech došlo k dopravním nehodám.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Autonehoda
doporučujeme

Teploty kolem nuly, tající sníh a namrzající přeháňky jsou příčinou toho, že silnice jsou dnes kluzké a řidiči i chodci by měli být opatrní, uvedl ve zprávě Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Navlhlé a mokré povrchy komunikací místy budou namrzat. Na postupující teplé frontě se vyskytne místy mrznoucí déšť, zpočátku v Čechách, k ránu na Moravě a ve Slezsku, proto očekáváme tvorbu ledovky," uvedli meteorologové. Na Moravě a ve Slezsku navíc mrznoucí déšť hrozí i během pondělí.

Policisté museli dnes brzo ráno uzavřít dálnici D46 ve směru z Olomouce na Vyškov u exitu na úrovni Prostějova. Havarovalo zde 20 aut, podle policie se kolize obešly bez zranění. Provoz na dálnici byl obnoven kolem 10:00.

První nehoda se podle policie stala kolem 05:30, kdy narazilo dodávkové vozidlo do svodidel. Následně začala na silnici bourat i ostatní auta. Na místo byl povolán posypový vůz k ošetření zledovatělé komunikace. "Policisté řešili na místě tři dopravní nehody. Další dopravní nehody si řešili účastníci mezi sebou na euroformuláře. Celkem došlo k nehodě 20 automobilů. Vše se obešlo bez zranění," uvedl policejní mluvčí. Pravděpodobnou příčinou nehod bylo podle policie nepřizpůsobení rychlosti jízdy podmínkám na silnici.

Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka se hromadná nehoda stala na mostě na obchvatu Prostějova. Na místě i v okolí se podle hasičů tvořily dlouhé kolony, doprava stála již u Olšan a problémy byly i na staré souběžné cestě do Prostějova, kde byla komunikace pokrytá ledovkou. Komplikace s dopravou nastaly i u obchodního centra Tesco, řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Průjezd k nehodám byl komplikovaný i pro odtahová vozidla.

Psali jsme:  

Kromě toho policisté před ledovkou varují i v Královéhradeckém kraji. Policie řešila 24 dopravních nehod, při nichž se lehce zranili tři lidé. Kvůli ledovce ráno vůbec nevyjely některé autobusové spoje. Odpoledne se již situace na silnicích zlepšila.

"Všechny nehody se naštěstí obešly bez vážných následků. Většina nehod skončila pomačkáním plechů," řekla ČTK mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková. V Hradci Králové byla na přechodu autem sražena žena. Dva lidé se lehce zranili při nárazu auta do stromu v Olešnici v Orlických horách. Nehodu měl i řidič, u něhož se později ukázalo, že řídil s téměř jednou promile alkoholu v krvi.

Největší problémy měli řidiči na silnicích druhých a třetích tříd. "Silnice prvních tříd a dálnice byly bez problémů sjízdné," uvedla Ježková. Například na silnici druhé třídy u obce Rychnovek na Náchodsku ráno kvůli ledovce uvízl kamion.

Kvůli ledovce nevyjela řada autobusových spojů nebo autobusy přijely na zastávky se zpožděním. Autobusy například nevyjely ráno na trasách z Nového Bydžova do Hradce Králové, z Hronova do Červeného Kostelce, z Jaroměře do Hořiněvse a ze Staré Paky do Nové Paky.

Také na silnicích Vysočiny ztěžovala od nočních hodin dopravu ledovka. Problémy jsou zejména v okrese Žďár nad Sázavou, a to v okolí Velké Bíteše. Jezdit je potřeba velmi opatrně, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby. V kraji místy prší a teploty se pohybují kolem nuly. Policie zaznamenala během dnešních prvních osmi hodin 20 dopravních nehod, při nichž byly lehce zraněny dvě osoby. "Dalších patnáct oznámení se týkalo špatné sjízdnosti vozovek v kraji," sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

Výstraha před ledovkou platí pro část Středočeského kraje a Vysočiny a také pro Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký a Liberecký kraj do pondělních 10 hodin dopoledne. Pro část Vysočiny a Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj pak od pondělních 05:00 do 19:00.

V úterý a ve středu bude zataženo, ojediněle slabý déšť nebo mrholení, na východě mrznoucí. Noční teploty 4 - 0 °C. Denní +6 až +10 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, občasné přeháňky, na horách sněhové. Noční teploty +7 až +3 °C. Přes den nejvyšší teploty +8 až +12 stupňů Celsia.

V pátek a o víkendu meteorologové očekávají zataženo, občasný déšť, na horách sněhové přeháňky. Noční teploty +6 až +1 °C, nejvyšší denní teploty +6 až +11 stupňů Celsia.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama