Srážku vlaků u Horažďovic zavinili signalista a výpravčí

Horažďovice – Na začátku loňska srpna se před nádražím Horažďovice – předměstí srazily vlaky. Podle Mladé Fronty Dnes jsou na vině signalista a výpravčí. Deník to uvedl s odkazem na vyšetřování Drážní inspekce.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Policie podle deníku zatím nikoho neobvinila. Signalista přehodil výhybku pod předposledním vagonem rychlíku jedoucího na Plzeň, takže přední podvozek vagonu jel dál po koleji a zadní část a poslední vagon vyjely na vedlejší kolej. Jenže tam stál v protisměru rychlík, který čekal na povolení k vjezdu do nádraží. Nehoda si vyžádala 16 zraněných lidí, škodu osm milionů korun a více než denní zastavení provozu na trati z Plzně do Českých Budějovic.

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal listu řekl, že výhybky byly přestavěné bez jednoznačného pokynu výpravčího. „V komunikaci mezi výpravčím a signalistou byly udíleny nejednoznačné pokyny," uvedl.

I Marek Illiaš ze Správy železniční dopravní cesty potvrdil, že selhal lidský činitel. Výpravčí a signalista si podle něj za dané situace neporozuměli. Nehoda se stala v době, kdy stanice a trať v jejím okolí procházely velkou přestavbou. Signalista na dálku vůbec neviděl výhybku, kterou pod vlakem přehodil.

Navíc krátce před nehodou přestalo pracovat zařízení, které počítá nápravy projíždějících vlaků, takže obsluha na řídícím pracovišti pak vidí, které úseky kolejí jsou volné. Kvůli tomu se provoz ve stanici řídil postaru, a to předáváním zpráv telefonem.

„Proč zaměstnanci jednali tak, jak jednali a zda toto jejich jednání nebylo něčím ovlivněné, se nepodařilo Drážní inspekci v rámci šetření příčin a okolností vzniku mimořádné události zjistit. Oba zaměstnanci odmítli s Drážní inspekcí komunikovat," cituje deník ze závěrečné zprávy vyšetřovatelů.

Policie zatím zprávu Drážní inspekce nemá. Výpravčího i signalistu už potrestal zaměstnavatel. Podle zákoníku práce po nich vymáhal způsobenou škodu do výše 4,5násobku mzdy. Navíc byli oba postaveni mimo službu, dokud nesložili nové zkoušky. Teď už jsou však oba zpátky ve službě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama