Francouzský airbus padal do moře tři a půl minuty

Paříž - Asi tři a půl minuty trval pád airbusu společnosti Air France, který se před dvěma lety s 228 lidmi na palubě zřítil do Atlantského oceánu. Vyplývá to ze záznamů černých skříněk, informuje v pátek agentura AFP.

Přidejte svůj názor

371

Airbus A330 letěl ve výšce 11 500 metrů, když se spustily varovné kontrolky na přístrojové desce. Letoun se smýkal ze strany na stranu.

V tu dobu jej řídil nejmladší z trojice pilotů. Asi po dvou a půl minutách od něj převzal pilotování zkušenější kolega, jenž se ještě asi minutu marně snažil havárii odvrátit.

Kapitán letadla během dramatických momentů nebyl v kokpitu. Musel jej opustit přibližně devět minut před tím kvůli povinné přestávce.

Do kabiny se vrátil až po několikáté výzvě. V té době již letadlo kleslo na výšku 3000 metrů a překlápělo se přední částí dolů pod úhlem patnácti stupňů.

Francouzský úřad pro letecké vyšetřování (BEA) na základě údajů v černých skříňkách dříve uvedl, že nehodu způsobila chyba pilotů. Zmátly je nejasné varovné signály a nepostupovali proto podle standardních procedur.

Airbus francouzských aerolinií Air France havaroval v noci na 1. června 2009 při letu z Ria de Janeira do Paříže. Havárii nikdo z 216 pasažérů a 12 členů posádky nepřežil. Trosky letadla se na dně Atlantiku podařilo najít až během čtvrtého kola pátrání na začátku dubna letošního roku.

Témata: Francie | airbus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama