Za nehodu airbusu Air France mohou piloti i technika

Paříž - Francouzské letecké úřady ve čtvrtek zveřejnily závěrečnou zprávu o příčinách zřícení letounu Airbus A330 na trase z Paříže do Rio de Janeira. Za nehodu, při níž v roce 2009 zemřelo všech 228 lidí na palubě, mohou piloti a technická závada, informuje agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Úřad pro vyšetřování a analýzu bezpečnosti civilní letecké přepravy (BEA) potvrdil závěry svých předběžných vyšetřovacích zpráv. Nehodu způsobily chybné reakce pilotů na špatné informace z palubních přístrojů – stroji zamrzly senzory měřící rychlost letu, autopilot se vypnul a airbus začal ztrácet výšku.

"Posádka byla ve stavu téměř naprosté ztráty kontroly situace," řekl šéf vyšetřovací skupiny Alain Bouillard.

Airbus letěl v té chvíli ve výšce 10 700 metrů. Řídil ho autopilot. Když rychloměr, tzv. Pitotova trubice, zamrznul, autopilot se vypnul. Kapitán stroje v té době navíc v kabině nebyl – odešel na povinnou přestávku. Do kabiny se už nestihl včas vrátit.

Zpráva francouzského leteckého úřadu navrhuje řadu bezpečnostních opatření, jak se podobným situacím vyhnout. BEA zdůrazňuje význam "tréninku pilotů, aby se lépe vyznali v systémech letadla v případě nenadálé události".

Celkem i s předchozími doporučeními to je 50 pravidel, která BEA doporučuje.

Rychlostní čidla, která jsou jednou z příčin tragédie, vyrábí francouzská firma Thales. Airbus je po havárii vyměnil za novější typ.

Airbus A330-203 havaroval během bouře v noci na 1. července 2009. Část trosek se po několika dnech našla na hladině Atlantského oceánu. Trvalo však téměř dva roky, než se podařilo vyzvednout černé skříňky a další části stroje zde dna Atlantiku.

Francouzská justice obvinila společnosti Air France i Airbus z neúmyslného zabití 228 lidí – 216 pasažérů a 12 členů posádky.

Čtvrteční výsledky závěrečné zprávy s napětím očekávali pozůstalí obětí. "Jsem trochu zklamaná. Vyšetřovatelé se domnívají, že chybu udělali piloti, že to je jediný důvod," řekla Barbara Crolowová z Německa.

Johna Clemense, který před třemi lety ztratil bratra, naopak zpráva BEA uspokojila.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama