Jací jsou Češi řidiči? Podle statistik se lepšíme

Praha - V České republice zemřelo loni na silnicích 681 lidí. Oficiální statistiku potvrdil v úterý policejní prezident Martin Červíček s tím, že je to nejméně od roku 1961, kdy se provádí ucelená statistika.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"V uplynulém pětiletém období došlo k poklesu úmrtnosti až o 40 procent," řekl Červíček, podle kterého snižující se počet zesnulých na silnicích těší. Za posledních pět let poklesl o 1500 i počet těžce zraněných.

Většina úmrtí (550) se loni stala na silnicích I., II., a III. tříd, nikoliv na dálnicích, kde se může jezdit nejrychleji. "Chybí silnice mezi Mohelnicí a Hradcem Králové, absentují spojnice mezi velkými městy, například z Brna směrem na sever a na jih," podotknul náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel.

Ačkoliv je mezi veřejností rozšířený názor, že motorkáři řídí agresivně, z analýz vyplývá, že polovinu jejich nehod zaviní řidiči jiných vozidel. Jde o odbočování doleva bez blinkru, nerespektování motorkáře jako účastníka silničního provozu nebo nedání přednosti v jízdě," vypočetl hlavní problémy Kužel, který připomněl i cyklistům, aby nosili bezpečnostní helmy. "Z 10 mrtvých cyklistů je jenom jedno úmrtí s bezpečnostní přilbou," apeloval na cyklisty, jejichž počty se v posledních letech na českých silnicích zvyšují.

Nejvíce zemřelých zaznamenali policisté v roce 1969, kdy šlo (po odečtu zesnulých v důsledcích dopravních nehod na Slovensku) o 1758 lidí. V porevolučních letech se pak smutně proslavil rok 1994, kdy se stal asfalt osudným 1463 občanům. Od roku 2007 (kdy umřelo na silničích 1123 lidí), se počty mrtvých snižují.

Rapidně meziročně poklesly počty dopravních nehod pod vlivem alkoholu. V případech, kdy byl viník opilý, zemřelo loni 48 osob, o rok dříve to bylo 89 lidí, v roce 2010 více než 100. Podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila se na pozitivním trendu podepsal postup policie, která od roku 2010 provádí dechové zkoušky u každé silniční kontroly.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama