Bezpečnost na silnicích je katastrofa, tvrdí nová studie

Ženeva - Ve světě má dobré zákony ohledně bezpečnosti silniční dopravy pouze 28 zemí, které představují jen sedm procent obyvatel planety. Uvedla to zpráva, kterou dnes v Ženevě zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Mezi chválenými státy z celkem 182 sledovaných je i Česko.

Ilustrační foto

Ve světě zemřelo v roce 2010 při dopravních nehodách 1,24 milionu lidí, což je srovnatelné s předchozí bilancí z roku 2007. Zpráva ukazuje, že zatímco v 88 zemích včetně Česka se počet nehod snížil, v 87 jiných státech naopak vzrostl. Organizace kritizuje, že v mnoha zemích není dostatečně omezena rychlost jízdy a nejsou povinné motocyklistické přilby a dětské sedačky.

Organizace se při hodnocení zaměřila na to, zda je v zemi omezená rychlost ve městech na maximálně 50 kilometrů v hodině a zda místní úřady ji mohou ještě snižovat. Také se zajímala o zákony omezující řízení pod vlivem alkoholu, nařizující nošení motocyklistických přileb a používání bezpečnostních pásů a dětských sedaček.

Při nehodách na českých silnicích vloni zahynulo 679 lidí. To je nejméně od doby, kdy policie vede své statistiky, tedy od 70. let minulého století, a o 28 méně než před rokem. Předloni zemřelo dokonce o 74 lidí víc.

Na počátku tisíciletí byl počet obětí dopravních nehod skoro dvojnásobný. Například v roce 2000 zaznamenaly policejní statistiky 1336 mrtvých, v roce 2003 pak 1319.

Ke snižování počtu smrtelných nehod podle Tržila přispěla opatření v oblasti prevence, lepší dopravní infrastruktura i postupná obnova vozového parku. Zlepšila se také činnost policie a mění se i chování řidičů.

Na druhé straně, aby se Česko vyrovnalo vyspělým zemím Evropy, jako je například Německo, počet obětí by musel klesnout pod 500.

Tradičně nejvíc umírá řidičů osobních aut, je jich ale méně než před rokem. Varující je rostoucí počet řidičů jednostopých vozidel, a to nejen motorkářů, ale také cyklistů, píše server rozhlas.cz.

„Málo používají bezpečnostní prvky, jako jsou helmy. Ukazuje se, že na jednoho usmrceného cyklistu s helmou na hlavě je devět usmrcených bez helmy," upozornil šéf dopravních policistů Tržil.

Dálnice D1 na Prahu byla neprůjezdná kvůli nehodě

15.06.2021 11:49 Aktualizováno Dálnice D1 byla dnes za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii…

Související:

Právě se děje