Tady se nejvíc bourá. Přinášíme seznam nejrizikovějších míst Česka

Praha - Víte, kde se na českých silnicích nejvíc bourá? Přinášíme velkou mapu rizikových míst, kde by měli být řidiči obzvláště opatrní a pozorní. Dejte si na ně pozor, až se budete vracet z posledního prázdninového víkendu, aby pro vás léto neskončilo tragicky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Ze všech lokalit v České republice se vybralo deset míst, kde se nejčastěji bouralo a nehody skončily buď těžkými zraněními, nebo smrtí. Pod drobnohled se dostaly dálnice, rychlostní silnice a silnice I. třídy a jejich kritická místa s kumulací nehod, jejichž vzájemná vzdálenost byla kratší než 100 metrů.

„Pořadí závažnosti jednotlivých nehodových lokalit bylo vyhodnoceno podle tří kritérií - počtu nehod, při kterých došlo k smrtelnému nebo těžkému zranění, počtu zraněných nebo usmrcených osob a závažnosti jejich zranění," uvedl Dalibor Šajar, předseda správní rady Allianz nadačního fondu, jehož posláním je podpora bezpečnosti na silnicích.

„Pro motoristy je mapa vodítkem, protože je upozorňuje na místa, která jsou rizikovější než ostatní a varuje, kde by si měli dávat obzvlášť pozor. Dále je užitečná v některých případech i pro policisty a správce komunikací, kteří mohou společnými silami v těchto rizikovějších místech učinit určitá nápravná opatření," uvádí dopravní odborník Jindřich Heinrich.

Nejčastěji za dopravními nehodami stojí nekvalitní a nedostatečně výrazné dopravní značení. „Na dalším místě to je nerespektování dopravního značení, to je často způsobeno jen jeho přehlédnutím," říká odborník na dopravní bezpečnost ze společnosti 3M Česko Eduard Perski.

Nejvíce nebezpečných lokalit má Ústecký kraj, následují Kraj Vysočina, Jihomoravský, Plzeňský, Moravskoslezský, Pardubický, Středočeský, Jihočeský a Královéhradecký kraj.

Pro letošní rok bylo vytipováno několik nebezpečných míst – mezi nimi je právě jedna nová lokalita z roku 2012 – Toužetín a další, které byly nejrizikovějšími v roce 2011 – například, křižovatka silnice I/11 ve Lhotě pod Libčany v Královéhradeckém kraji, silnice I/4 u středočeského Milína a další.

Z deseti nejnehodovějších lokalit roku 2012 je opravdu nových pouze osm. Hned druhá lokalita s nejhoršími následky se objevuje v dosavadních hodnoceních pravidelně. Jde jednoznačně o jednu z nejrizikovějších lokalit v České republice, a to křižovatku silnic I/47 a II/637 u Lipníka nad Bečvou.

Druhým opakujícím se místem je zatáčka na silnici I/37 v katastru obce Vlkov. Mezi nové nejhorší lokality tak postoupila rozlehlá křižovatka u Říhova na silnici I/33 a úsek silnice I/52 na hrázi Novomlýnských nádrží.

Některé nehodové lokality mají určité společné rysy – minimálně v polovině případů významnou roli hrálo nedodržení nejvyšší povolené rychlosti, jinde je příčinou nepřehlednost křižovatky či snížená viditelnost před nebo za zatáčkou.

„Lokalita Pasohlávky je pak důkazem naprosté ignorance lidí. Je to místo na hrázi Novomlýnských nádrží, kde je zastavení zakázáno s výjimkou obsluhy hráze, přesto tam rybáři, ale i náhodní turisté zastavují a hlavně se chovají naprosto neobezřetně. Pochopitelně je to i místo častého výskytu mlh, a tudíž snížené viditelnosti, tato kombinace náhodných faktorů může mít na svědomí obě nehody s úmrtím v tomto úseku," řekl Jaroslav Heinrich.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama