Noční osobní vlak smetl stádo krav, 17 zvířat uhynulo

Olomouc - Osobní vlak jedoucí na trati z Krnova do Olomouce narazil v pátek v noci do stáda krav. Na místě zůstalo 17 usmrcených zvířat. Cestujícím ani strojvedoucímu se nic nestalo. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Škoda na vlaku podle něj dosáhla 100.000 korun.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Nehoda se podle mluvčího inspekce Martina Drápala stala po 22:00 v úseku mezi Dětřichovem nad Bystřicí a Moravským Berounem. "Nehoda se obešla bez zranění. Provoz na trati byl přerušen a obnoven až dnes ve 2:45," řekl ČTK Drápal. Podle něj bude muset nyní policie zjistit, jak se zvířata na trať dostala. "Dá se předpokládat, že to bude asi na vině majitele," doplnil Drápal.

Na místě zasahovali také hasiči. Podle jejich mluvčího Zdeňka Hošáka uhynulo na místě 17 mladých býků.

Nehody se zvířaty se na tratích stávají. Srážka vlaku se zvířata v tak velkém rozsahu je však výjimečná. Podle Drápala zaznamenává inspekce střety například s ovcemi, krávami ale i s koněm.

Srážky se zvířaty se však nevyhýbají ani řidičům osobních aut. Podle ministerstva životního prostředí na silnicích a dálnich v ČR ročně uhyne 52 tisíc srnců a srnek, 350 tisíc ježků a 70 tisíc bažantů.

Z hlediska bezpečnosti lidí v autě jsou největším ohrožením zvířata velká, která svou výškou dosahují nad kapotu, tedy jelení, srnčí a černá zvěř. Ale i kvůli menším zvířatům se stávají nehody, a to i leckdy s tragickými následky, pokud při brždění nezvládnete řízení buď vy, nebo řidič za vámi.

Když se na silnici setkáte za tmy se zvěří na silnici, ztlumte dálková světla a dejte jí možnost v klidu přejít. Pokud nehodlá silnici opustit, zkuste zatroubit, abyste ji zaplašili. Pokud v noci uvidíte "světla" zvířecí, zpomalte. Oslněná zvířata často doslova zkamení a chvíli trvá, než váhavě opustí vozovku, informuje planetazvirat.cz.

Pokud už je srážka se zvířetem nevyhnutelná, brzděte, ale neuhýbejte. Snížením rychlosti ztlumíte náraz. Čelný náraz do zvířete má obvykle menší následky, než kdybyste se snažili o úhybný manévr a skončili v příkopu, ve stromě, v řece, pod mostem, ve zdi nebo v protijedoucím autě.

Pokud jedete nejvýše osmdesátkou a spatříte zvíře před sebou ve vzdálenosti alespoň 60 metrů, dokážete srážce ještě zabránit – ovšem pokud je vozovka suchá a nenamrzlá. Více než stokilometrová rychlost znamená, že k zastavení je třeba aspoň 80 metrů. Když tedy postřehnete překážku 60 metrů před autem, narazíte do zvířete v rychlosti 61,1 km/h.

Narazit vědomě do překážky je však podle psychologů v rozporu s lidskou přirozeností. Ve stresu lidé nepřemýšlejí a reagují intuitivně tak, aby srážce zabránili.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seniorku (†76) v Praze smrtelně srazilo auto, udělala fatální chybu

04.12.2018 10:19 Osobní vůz srazil dnes ráno v Modřanské ulici v Praze 4 chodkyni, která podle prvních informací…

Srážka autobusu s náklaďákem v Praze: Pondělní nehoda má tragičtější…

04.12.2018 09:04 Srážka autobusu s nákladním autem si v pondělí večer v pražských Horních Počernicích vyžádala osm…

Na Olomoucku se srazil autobus s osobním vozem, dva zranění

01.12.2018 14:04 Dva lidé se dnes dopoledne lehce zranili při srážce osobního automobilu s linkovým autobusem v…

Na D1 směr Brno havaroval vězeňský autobus, vytvořila se dlouhá kolona

29.11.2018 09:26 Nehoda autobusu vězeňské služby s osobním autem dnes ráno krátce uzavřela dálnici D1 ve směru z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama