Nejnebezpečnější města Česka. Čtěte, kde je nejvíc nehod

Praha - Nejvíce nebezpečným krajským městem z hlediska usmrcených nebo těžce zraněných osob při dopravních nehodách se stala Plzeň a nejhůře z okresních měst dopadlo východočeské Ústí nad Orlicí. Vyplývá to z Indexu bezpečnosti České pojišťovny.

Ilustrační foto

V západočeské Plzni jen za prvních šest měsíců letošního došlo ke dvěma úmrtím a 35 těžkým zraněním. Oproti stejnému období v roce 2012 se jedná ho téměř 80 procentní zhoršení. Naopak prim v nízkém počtu vážných nehod si opět udržely Karlovy vary.

To, že nejbezpečnějším krajským městem jsou Karlovy Vary, má zřejmě několik důvodů. Podle mluvčího magistrátu Jana Kopála ke snížení nehodovosti přispívá i to, že velká část lázeňského města je dopravně omezena a město se postupně snaží přizpůsobit také chodcům a cyklistům, kteří jsou častou příčinou nehod.

"Zároveň se nám podařilo a daří dopravně řešit většinu hlavních tahů ve městě. Upravujeme silnice tak, aby byly přehledné a bezpečné. Karlovy Vary navíc mají průtah, který odvedl většinu tranzitní dopravy," řekl Kopál.

Nejhůře z okresních měst dopadlo Ústí nad Orlicí. Během prvních šesti měsíců roku 2013 zde na 14,5 tisíc obyvatel připadly čtyři těžké dopravní nehody. Vysoká nehodovost v tomto okresním městě je alarmující také proto, že naopak dopravou bez nehody s vážným či smrtelným zraněním se může pochlubit hned dvacet okresních měst, což je nový rekord.

Bezpečně se jezdilo za prvních šest měsíců v Benešově, Berouně, Kutné Hoře, Rakovníku, Táboře, Domažlicích, Chebu, Rokycanech, Sokolově, Tachově, Jablonci nad Nisou, Rychnově nad Kněžnou, Svitavách, Trutnově, Blansku, Hodoníně, Vyškově, Bruntále, Šumperku a Jeseníku. Oproti loňskému prvnímu pololetí, kdy tohoto výsledku dosáhlo devět měst, se jedná o výrazné zlepšení.

Mezi okresními městy si meziročně znatelně pohoršil Nymburk, který se ze seznamu měst pyšnících se čistým štítem propadl až na 35. příčku. Výrazný pokrok v bezpečnosti silničního provozu naopak zaznamenala Kutná Hora. Zatímco v loňském pololetí byla jedenáctým nejnebezpečnějším okresním městem, letos patří mezi města bez vážné dopravní nehody.

Počet těžce zraněných a usmrcených osob na silnicích okresních měst, stejně jako v případě měst krajských, meziročně poklesl. Počet usmrcených se snížil z dvanácti na sedm, počet těžce zraněných pak ze 130 na 99.

Krajská města dle ČP Indexu bezpečnosti v 1. pololetí roku 2013:

1. Karlovy Vary

2. Pardubice

3. Jihlava

4. Liberec

5. Olomouc

6. Praha

7. Hradec Králové

8. Ostrava

9. Ústí nad Labem

10. Zlín

11. Brno

12. České Budějovice

13. Plzeň

Dálnice D1 na Prahu byla neprůjezdná kvůli nehodě

15.06.2021 11:49 Aktualizováno Dálnice D1 byla dnes za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii…

Související:

Právě se děje