Silnice nebezpečně kloužou. Umíte si poradit při smyku?

Hradec Králové - Silnice na Trutnovsku a Jičínsku v noci na dnešek pokryla ledovka. V regionu se ráno stalo několik dopravních nehod. Při havárii autobusu v Trutnově se zranili čtyři lidé. Další autobus havaroval v Rychnově nad Kněžnou. Ledovka se ráno objevila i v nižších polohách hradeckého kraje, například na Hradecku. Námraza hrozila i na dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové, řekli ČTK silničáři a policie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Na výpadové silnici z Trutnova směrem na Jičín ve čtvrti Volanov se ráno staly tři nehody. Nejvážnější byl česní střet autobusu a osobního auta. "Řidička osobního vozu utrpěla těžké zranění. Zranění řidiče autobusu a dvou dětí z autobusu lze označit jako lehká," řekl mluvčí trutnovské policie Udo Ertner. 

Další auto na Trutnovsko havarovalo na kluzké silnici u Starých Buků. Policie vyjela i na dálnici D11, kde se na 62. kilometru srazilo nákladní auto s osobním. Srážka se obešla bez zranění. V Hradci Králové se srazila dvě auta v ulici Bratří Štefanů.

Dopravní nehoda na silnici I/14 dnes ráno zkomplikovala provoz také v Rychnově nad Kněžnou. Při nehodě se srazil autobus s osobním automobilem, autobus poté ještě narazil do dvou dalších aut. "Při nehodě byla zraněná jedna žena ze stojícího vozu," řekla mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Ke zvýšené obezřetnosti cestáři nabádají také na menších silnicích na Berounsku, Kladensku, Rakovnicku, Kolínsku, Kutnohorsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Nymbursku a v okolí Prahy. Většina území regionu je beze srážek, ojediněle je hlášeno mrholení. Místy může znepříjemňovat jízdu po rychlostních silnicích R4, R6 a R7.

Ujetá vrstva sněhu krytá posypem komplikuje jízdu po vedlejších silnicích na Žďársku. Řidiči tam musí jízdě věnovat zvýšenou opatrnost.

Jak zvládnout smyk?

Nedotáčivý smyk je stav, kdy při projíždění zatáčky vůz neposlouchá a vyjíždí ze zatáčky. Pokud dostanete v zatáčce tzv. nedotáčivý smyk, nejvíce Vám v tu chvíli pomůže „citlivé" ubrání plynu, přičemž držíme volant v původním směru jízdy. Pomalé ubírání plynu by mělo vůz plynule navrátit do původní trasy. Nesmíte však brzdit prudce.

Jak minimalizovat riziko nedotáčivého smyku? Nejprve by mělo být auto osazeno kvalitními pneumatikami, s dostatečným vzorkem. Pokud je povrch vlhký, jedeme pomaleji. Čím pomaleji projíždíme zatáčku, tím je riziko nedotáčivého smyku menší!

Vozy s pohonem předních kol mají také často problém s tzv. přetáčivým smykem. To je stav, kdy při průjezdu zatáčky, nebo prudkém pokusu o vyhnutí se, vylétne zadní část vozu do strany. V tuto chvíli je nutné ubrat plyn a pomocí volantu se pokusit vůz vybalancovat. Volantem točíme vždy ve směru přetáčející se zadní části vozidla. Je nutné na tento smyk reagovat co nejrychleji a točit volantem na správnou stranu.

Opět je dobré předcházet těmto smykům opatrnou jízdou. Přetáčivý smyk se často objevuje pouze u agresivního stylu jízdy, ale dochází k němu, i pokud jedete pomalu, stačí se prudce vyhíbat, nebo při předjíždění. Dobrou prevencí je kvalitní obutí. Čím kvalitnější pneumatiky, tím je možnost přetáčivého smyku menší. Kvalitní a hrubý vzorek může například na ledovém povrchu takovéto smyky, při opatrné jízdě, prakticky vyloučit.

Klasický (brzdný) smyk se dostaví, když dobrzďujeme před překážkou. Tady platí hned několik pravidel – Prvním pravidlo káže mít na voze vždy kvalitní pneumatiky. V zimě Vám auto na zimních pneumatikách ubrzdí v rychlosti 50km/h o průměrně 24 metrů dříve, než na letních pneumatikách (to je délka dvou kamionů). Další radou je držet volant rovně a přibržďovat ideálně, tzn. pokud je objekt daleko, nešlapat na brzdu jako slon, takovéto auto se dostává do smyku zbytečně.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Pardubicku havaroval autobus s dětmi. 29 zraněných, je aktivován…

18.10.2018 20:27 Aktualizováno U Holic na Pardubicku havaroval odpoledne kolem 15:00 linkový autobus, při nehodě bylo zraněno 29…

Provoz na železničním koridoru omezen, vlak strhl trolej. Vážná nehoda i…

15.10.2018 13:13 Aktualizováno Srážka osobního vozu s vlakem v noci na dnešek ve Zlíně skončila zraněním dvou cestujících v autě.…

D46 ve směru na Vyškov blokovala nehoda, cizinec byl zaklíněn v dodávce

15.10.2018 13:12 Aktualizováno Dálnici D46 na Prostějovsku zablokovala nehoda, při které řidič dodávky narazil zezadu do…

Hrozivá smrt u Prahy: Řidič měl po nehodě zaklíněnou nohu, v autě uhořel

06.10.2018 08:41 V Tehovci u Prahy se v noci na dnešek čelně srazil osobní automobil s nákladním. Řidič osobního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama