Tragická sobota v Česku: Zabíjel vlak i kamion

Prachatice - Jednasedmdesátiletý řidič osobního automobilu dnes dopoledne zahynul po srážce s motorovým vlakem na železničním přejezdu u obce Chroboly na Prachaticku. Přejezd je označen pouze výstražnými kříži. Osm cestujících v motorovém vlaku vyvázlo bez zranění.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Nehoda stala kolem 11:15 na trati mezi Novým Údolím a Čičenicemi. "Podle závěrů vyšetřování osobní automobil narazil do boku jedoucího vlaku. Rozhledové poměry na přejezdu vyhovují normě. Výstražné kříže jsou doplněny dopravní značkou STOP," uvedl Drápal. Škoda byla vyčíslena na 140.000 korun, z toho na vlaku 100.000 korun a na automobilu 40.000 korun. Provoz na trati byl obnoven v 15:30.

V obci Vendryně na Frýdecko-Místecku dnes okolo 14:00 při střetu osobního automobilu s kamionem zemřel šestapadesátiletý muž. Řidič osobního auta vjel do protisměru, kde se srazil s právě projíždějícím kamionem a na místě zemřel. "Náraz byl bohužel tak silný, že řidič osobního automobilu byl na místě mrtev. K vážnějšímu poranění řidiče kamionu nedošlo," uvedl mluvčí policie Vlastimil Starzyk.

Na rychlostní silnici u Pohořelic na Brněnsku havaroval v noci na dnešek kamion. Ze zatím neznámých příčin vjel do svodidel a poškodil si nádrž, ze které vyteklo asi 600 litrů nafty. Větší část z ní skončila v řece Jihlavě.  Hasiči a zaměstnanci Povodí Moravy postavili tři norné stěny, na které se uniklé látky zachytávají. "Norné stěny zůstanou na řece minimálně ještě tři dny," uvedl mluvčí hasičů Petr Příkaský. Povodí Moravy bude situaci monitorovat.

Přestože počet usmrcených osob v prvních deseti měsících tohoto roku je nejnižší za posledních 44 let, tedy od roku 1970, není podle ředitele Služby dopravní policie Tomáše Lercha přílišný optimismus na místě. "Relativní ukazatele sledující počet usmrcených či těžce zraněných na počet obyvatel, počet motorových vozidel nebo dopravní výkon na ujetou miliardu kilometrů jsou stále horší ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi," říká Lerch.

Dopravní nehodovost je globálním problémem, každoročně zemře na silnicích celého světa zhruba 1,25 miliónu lidí, dalších zhruba 50 miliónů utrpí zranění. V Evropě v loňském roce zemřelo 27 700 lidí, 313 000 bylo zraněno. Celosvětově jsou pak náklady spojené s dopravními nehodami odhadovány na zhruba 518 miliard dolarů.

Loni zemřelo na českých silnicích 742 osob, dalších 2 986 jedinců utrpělo těžké zranění. „To s sebou neslo i nemalé celospolečenské náklady: dopravní nehody vyšly na 52 miliard korun. S jednou usmrcenou osobou se pojí ztráty ve výši více než 18,6 miliónu korun," varuje Alena Vyskočilová z Centra dopravního výzkumu. Letos evidujeme za prvních 10 měsíců 486 usmrcených osob.

Jedno těžké zranění s sebou nese náklady ve výši přesahující 5 miliónů korun, nehoda s lehkým zraněním vyjde na 413 000 korun. Nehoda pouze s hmotnou škodou stojí cca 226 000 korun, píše server elogistika.info.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama