Tragické Velikonoce na silnici: Vrtulníky v akci, vážná zranění, mrtvá řidička

Blansko/Benešov/Sokolov - Policie v 15:00 zprůjezdnila hlavní tah z Brna na Svitavy, který dnes před polednem zablokovala srážka autobusu s osobním automobilem. ČTK to řekla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. Nehoda si vyžádala úmrtí řidičky auta. V autobuse se zranili dva lidé. Jednoho přepravil vrtulník do brněnské nemocnice, informovala ČTK mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Nehoda se stala před polednem na silnici I/43. "Řidička osobního vozidla Kia jela z Brna směrem na Svitavy. Z nezjištěných příčin přejela do protisměru, kde se srazila s autobusem," uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Řidička na místě zemřela. "Posádka mohla jen konstatovat smrt," doplnila Zuchová. Původní informace, že jsou na místě čtyři zranění, se nepotvrdila.

Dopravní nehoda dvou osobních aut dnes po poledni blokovala dálnici D1 na Benešovsku, řekl ČTK mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. Nehoda se stala před 13:00 na 57. kilometru D1 ve směru na Brno, záchranáři na místě ošetřili pět zraněných. Tři lehce zraněné osoby s pohmožděninami převezly sanitní vozy do benešovské nemocnice, vrtulníky transportovaly do nemocnic jednu osobu s úrazem hlavy a tržnými ranami po celém těle a druhou s úrazem hrudníku a břicha.

Nehoda osobního a nákladního automobilu u Sokolova zcela zastavila dnes odpoledne dopravu na silnici R6 ve směru na Karlovy Vary. Při nehodě se lehce zranili tři lidé. Police odklání dopravu, řekla ČTK policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Chyba řidiče může skončit tragicky

Nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky
„Jedu devadesát za každého počasí. Mám vše přeci pod kontrolou." Taková slova můžete slyšet od pár řidičů. Většina by si upřímně řečeno pár desítek kilometrů přidala. Ale pod kontrolou rozhodně neznamená jezdit pokaždé stejně rychle. Pokud je vozovka hodně mokrá, může dojít k takzvanému aquaplaningu, který způsobuje, že plujete na silnici. V takovém momentu vás auto vůbec neposlouchá. Naopak, dělá si, co chce a může dojít až ke smyku. Takže pokud je námraza nebo prší, tak si raději přibrzděte.

Nevěnování se řízení
Jízda bez přestávek, dlouhé hladovění a tak málo času. To všechno spěje k tomu, aby lidé jedli za volantem. Další věc, která by sem spadala, je telefonování za jízdy, hledání ztraceného cd nebo čtení z mapy. Měli bychom si pamatovat, že na volant patří obě ruce!

Nesprávné otáčení nebo couvání
Couváme, couváme, couváme a najednou bum! Sakra, zapomněli jsme kontrolovat druhou stranu. V lepším případě to odnese uražené zrcátko, v horším to do nás někdo napálí. Na couvání platí jen jedna zásada – jezdit pomalu a koukat do všech zrcátek.

Jiný druh nesprávné jízdy
Zapomínáme sledovat dopravní značení, bavíme se se spolujezdcem a nesledujeme auta, špatně dáváme přednost, jezdíme příliš rychle a další chyby. Češi jsou prostě nepoučitelní.

Nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem
V autoškole do nás hučí „dvě sekundy rozestupu"! Co to ale znamená? A jak se to počítá? Na metry to bohužel převést nejde. Možná bychom se v tom lépe orientovali, ale musíme si vystačit s tím, že pokud jedeme rychleji, potřebuje větší rozestup, než když jedeme pomaleji. Obecně platí, že když jedeme devadesát, měli bychom si udržet rozestup přibližně padesát metrů.

Nezvládnutí řízení vozidla
Jedeme rychle, jsme králové silnic, svět je náš. Jenže pak většinou skončíme v příkopu.

Nedání přednosti v jízdě
Někteří lidé dávají přednost i tam, kde ji mají oni a někteří nedávají nikde. A nejedná se jen o Pražáky. Silnice ale patří všem, to bychom měli vědět. Svým chováním neohrožujeme jenom sebe, ale i lidi kolem sebe.

Vjetí do protisměru
Předjíždíme, protože pospícháme, potřebujeme být už přece za dvacet minut v práci! Ale pak jede v protisměru auto a my rychle přemýšlíme, jak se zpátky zařadit do pravého pruhu. A bohužel ne vždy to jde. Kvůli předjíždění vzniká většina dopravních nehod, informuje napravo.cz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie na Berounsku: Auto narazilo na benzínce do kamionu, dva mrtví

10.12.2018 07:24 Dva lidé zemřeli v osobním autě, které v neděli pozdě večer z dosud neznámých příčin zezadu…

Seniorku (†76) v Praze smrtelně srazilo auto, udělala fatální chybu

04.12.2018 10:19 Osobní vůz srazil dnes ráno v Modřanské ulici v Praze 4 chodkyni, která podle prvních informací…

Srážka autobusu s náklaďákem v Praze: Pondělní nehoda má tragičtější…

04.12.2018 09:04 Srážka autobusu s nákladním autem si v pondělí večer v pražských Horních Počernicích vyžádala osm…

Na Olomoucku se srazil autobus s osobním vozem, dva zranění

01.12.2018 14:04 Dva lidé se dnes dopoledne lehce zranili při srážce osobního automobilu s linkovým autobusem v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama