Masakr na D1: Večerní nehoda dvou aut si vyžádala tři mrtvé

Brno - Nehodu dvou osobních aut na 181. kilometru dálnice D1, která si v pondělí večer vyžádala tři lidské životy, způsobil podle policie třiapadesátiletý Rakušan jedoucí v protisměru. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Petra Vedrová. Cizinec podle ní několikrát změnil směr a v protisměru se pak střetl s pětičlennou posádkou slovenského vozu. Příčiny jeho jednání vyšetřuje policie, která zhruba tři hodiny odkláněla provoz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Nehoda se stala ve směru na Brno v pondělí okolo desáté hodiny večer. Na místě zemřeli muž a žena, další žena podlehla zraněním v nemocnici.

"Vozidlo Renault Clio se z dosud nezjištěných příčin dostalo do protisměru na dálnici, kde se střetlo s Opelem Zafira," uvedla Vedrová. Podle ní řidič renaultu zemřel na místě, cestoval sám. Ve druhém voze na místě podlehla zraněním třiačtyřicetiletá spolujezdkyně. Po převozu do nemocnice zemřela ještě šestnáctiletá dívka.

"Záchranná služba k nám pacientku převezla, ale její zranění nebyla slučitelná se životem," řekla dnes ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Další tři cestující z opelu se zranili. "Muž měl těžká zranění nohou. Byl při vědomí a přepravili jsme ho na Urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno," sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. Podle ní další dva pacienti skončili na Urgentním příjmu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se středně těžkými poraněními.

Dopravní nehody jsou negativním vedlejším efektem dopravy. Kromě hmotných škod způsobují i zdravotní následky a škody na životech. Dle policejních statistik je nejvíce dopravních nehod zaznamenáváno v dopravě silniční. V roce 2011 policie v průměru šetřila nehodu každých 7 minut. Každých 20 minut byl při nehodě zraněn člověk lehce, každé 2 hodiny a 50 minut těžce a každých 12 hodin a 23 minut zemřel. Odhadnutá celková hmotná škoda činila téměř 4,7 mld. Kč. Průměrná výše odhadnuté škody na 1 nehodu od roku 2000 stoupala z cca 33 tis. Kč na cca 63 tis. Kč v roce 2011, informuje vitejnazemi.cz.

Dopravní nehody mají i šiřší ekonomické dopady. Podle propočtů stojí českou ekonomiku jedna smrtelná nehoda včetně sociálních výdajů a ztráty na produkci jednoho člověka zhruba 17,6 mil. Kč. Nehoda s těžkým zraněním stojí stát 3,8 mil. Kč a s lehkým zraněním cca 650 tis. korun. Ročně tak náklady spojené s dopravními nehodami stojí ekonomiku ČR více než 50 miliard Kč.

Vloni při dopravních nehodách v Česku zemřelo 583 osob, zatímco před deseti lety to bylo 1215 osob. Podobně klesá i počet nehod s těžkým zraněním (2782 nehod v loňském roce oproti 4878 nehodám v roce 2004).

Největší pravděpodobnost, že se na jejich území stane dopravní nehoda s vážným zraněním nebo smrtí, je z krajských měst v Českých Budějovicích a z okresních měst v Náchodě. Naopak nejmenší pravděpodobnost je v Jihlavě a Tachově. Vyplývá to z Indexu bezpečnosti České pojišťovny za desetileté období (2004–2013).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama