Nebezpečný trend: Alkohol a drogy mohou za každou sedmnáctou nehodu v ČR

Praha - Zhruba každá sedmnáctá dopravní nehoda byla v loňském roce způsobena pod vlivem návykových látek. Hlavní příčinou byl alkohol a v malém měřítku také drogy. Zatímco počet nehod, jejichž viník byl pod vlivem alkoholu, dlouhodobě klesá, nehody pod vlivem drog jsou na vzestupu. Vyplývá to z policejních statistik.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

V loňském roce se na českých silnicích stalo 84.398 dopravních nehod, z toho u 4686 nehod byl viníkovi zjištěn alkohol v krvi. Za deset let však toto číslo kleslo na polovinu. Roste ovšem počet nehod, kde zjištěnou návykovou látkou jsou drogy. Loni jich bylo 173, ale například v roce 2008 se takových nehod prošetřovalo 109.

Řidiči, kteří zavinili dopravní nehodu pod vlivem návykových látek, loni připravili o život 54 lidí. Z toho drogy byly zjištěny u nehod, při nichž zemřelo devět lidí.

"Ke snížení počtu řidičů pod vlivem alkoholu může přispět omezení dostupnosti tvrdého alkoholu na místech primárně určených řidičům, jako jsou například benzinové čerpací stanice. Otázkou je, zda taková opatření v České republice chceme," reagoval na čísla národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Řidiči pod vlivem návykových látek podle něj představují obrovské riziko.

Až 2 % kilometrů celkově ujetých v rámci zemí Evropské unie absolvují řidiči s hladinou alkoholu v krvi vyšší, než povolují příslušné zákonné normy. Jízda pod vlivem alkoholu je však velmi nebezpečná. Hladina alkoholu ve výši 0,8 promile zvyšuje riziko účasti řidiče na dopravní nehodě 2,7x. Je-li dosaženo hodnoty 1,5 promile, je riziko vyšší až 22x, současně je však vystaven dvousetnásobně většímu riziku účasti na smrtelné dopravní nehodě.

Nepřekvapí, že oficiální statistiky deklarují, že při 11 % smrtelných nehod v rámci EU asistoval alkohol. Evropská komise uvádí ještě více šokující údaj - odhaduje, že až čtvrtinu smrtelných nehod je třeba připsat na vrub alkoholu v krvi účastníků silničního provozu. Řízení pod vlivem alkoholu se tak stává jedním ze tří hlavních zabijáků. 

Pití pod vlivem alkoholu je nebezpečné nejen pro vás, ale i pro vaše spolucestující, pro chodce, další řidiče, nebo kohokoli a cokoli, co se vám dostane do cesty. Čím více toho vypijete, tím vyšší je pravděpodobnost, že dojde k nehodě - v nejhorším případě se smrtelnými následky.

Řízení vyžaduje nejrůznější dovednosti, neboť jízdní podmínky se neustále mění. Řidič musí být neustále na pozoru, musí rychle reagovat na případné nebezpečné situace, dobře vidět a správně odhadovat vzdálenost i rychlost. Alkohol negativně ovlivňuje některé tělesné funkce, například ostrost vidění, schopnost správného úsudku a rychlost reakce. Pokud jsou tyto funkce ztíženy, pravděpodobnost nehody roste. Řidiči pod vlivem alkoholu mají zároveň tendenci nepoužívat bezpečnostní pásy a častěji překračují rychlostní omezení, a tím výrazně zvyšují riziko vážných zranění i smrtelných nehod, píše napivosrozumem.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama