Po středeční sérii nehod na R7 snížili silničáři v úseku u Makotřas maximální rychlost

Kladno - Středeční série nehod na rychlostní silnici R7 u Prahy, při níž tři vozy skončily mimo vozovku a čtvrté na střeše, přiměly policii a Ředitelství silnic a dálnic k rozmístění dopravních značek, které v kritickém úseku snižují povolenou rychlost. Od noci je směrem na Prahu povoleno maximálně 80 km/h.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Značení povolující maximální rychlost 80 kilometrů za hodinu bylo v okolí 7. kilometru rozmístěno ještě v noci na čtvrtek, zjistila na místě agentura Mediafax a potvrdila to i mluvčí kladenské policie Jana Dětská. "Dali jsme Ředitelství silnic a dálnic podnět, to jej přijalo a dopravní značení umístilo," uvedla Dětská. Přenosné značky u exitu na Stehelčeves ve směru na Prahu snižují rychlost nejprve na 100 a poté na 80 km/h a doplněny jsou upozorněním na nebezpečí smyku.

Úsek rychlostní silnice R7 od 4. do 15. kilometru je místem častých vážných dopravních nehod. Zejména v okolí 7. kilometru při deštivém počasí řidiči pravidelně havarují a jak Mediafax již několikrát informoval, často utrpí vážná zraněni. Podle obyvatel nedalekého rodinného domu, kteří obětem nehod poskytují první pomoc, neboť auta běžně dopadají do jejich zahrady, je scénář vždy stejný. "Auto dostane na mokré silnici, kde se na horizontu drží vrstva vody, smyk a pak už jen neovladatelně letí mimo," popsal Mediafaxu Robert Oplt, který shodou okolností vlastní odtahovou službu.

Příčinou je podle něj i policie právě vysoká rychlost a chybějící varování před nebezpečným místem. "Příčina nehod byla vždy nepřizpůsobení rychlosti povaze a stavu vozovky," poznamenala mluvčí policie Dětská. Přesnou statistiku nehod policie nemá, ale majitel odtahové služby Oplt podle svých slov jen v loňském roce vypomáhal u 28 vážných nehod a u dalších v letošním roce. Páčidlo, sekyru a baterku má proto neustále připraveny u dveří. Ve středu odpoledne nedaleko jeho domu havarovala postupně čtyři vozidla, v jednom z nich cestovaly čtyři mladé ženy, z nichž jedna byla ve vysokém stupni těhotenství. Všechny skončily ve středočeských nemocnicích.

"Mladá maminka již podstoupila nutné operace, kvůli zraněním - zhmožděním hrudníku a zlomenině bérce, ale gynekologické vyšetření doposud ne," uvedl pro Mediafax ošetřující lékař Vladimír Lemon, s tím, že nemocnice v Motole nabídla operaci otevřené zlomeniny dolní končetiny. Další pacientky, které byly účastnicemi nehod, nejsou v ohrožení života a lékaři jejich zranění hodnotí jako lehká nebo střední.

O rizikovém místě ví i policie. "Za posledních pět let, od prvních vážných nehod, jsme několikrát dávali podnět, aby byla v tomto místě snížena rychlost. Ministerstvo dopravy k tomu ale dosud nepřistoupilo," poznamenala Dětská. Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka potvrdil, že úřad nařídil přechodné snížení rychlosti do 30. listopadu letošního roku. "Ředitelství silnic a dálnic bude ještě provádět stavební úpravy, aby se v tomto úseku zlepšilo odvodnění," dodal Hanzelka.

"Pokyn k osazení policií požadovaného značení byl předán Správě a údržbě silnic Kutná Hora ve čtvrtek," uvedla v písemném vyjádření Nina Ledvinová z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle jejích slov bude požadavek policie splněn osazením informačního značení, které ale ŘSD teprve zadalo do výroby, neboť tyto speciální značky "nejsou běžně na skladě k okamžitému použití".

Rychlostní silnice R7 byla podle ŘSD připravena k celkové opravě v loňském roce nákladem 260 milionů korun. "K opravě však pro nedostatek peněz nedošlo a v současné době probíhá podrobná diagnostika," pokračovala Ledvinová. Do konce června by měla být připravena nová projektová dokumentace. "Ta zmapuje problémy v konstrukci i odvodnění a stanoví způsob opravy, současně by mělo dojít k odstranění jak projetých kolejí, tak zbytků vody při dešti," poznamenala mluvčí.

"V žádném případě ovšem nelze očekávat, že jak osazení nového dopravního značení či použití proměnného značení i další opatření dokáže eliminovat naprostou ignoraci zákona 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně § 18 odstavce 1 ze strany řidičů a očekávat od silničního správce přijetí odpovědnosti za tento přístup řidičů jednoznačně nelze," uzavřela mluvčí ŘSD.

Loading...
Témata:
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Právě se děje

Další zprávy

reklama