Na Domažlicku vlaky jen tak nevyjedou. Trať bude po nehodě zavřena do konce týdne

Železniční trať na Domažlicku zůstane po ranní srážce vlaků uzavřená zřejmě až do pátku 18:00. Uvedly to České dráhy. Podle mluvčí Správy železnic Radky Pistoriusové je třeba počkat, až na místě skončí práce vyšetřovatelů Drážní inspekce, pak lze vlaky odstranit a prozkoumat stav trati. Při čelní srážce dvou vlaků tři lidé zemřeli, pět lidí je ve vážném stavu a čtyři jsou středně těžce zranění, více než čtyři desítky lidí jsou zraněny lehce.

Po srážce vlaků u Domažlic několik mrtvých a zraněných

Vlaky se srazily okolo 8:00 u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov. Záchranné práce trvaly zhruba do 11:00, kdy zdravotníci z místa transportovali všechny zraněné. Na trati zůstávají oba dva poškozené vlaky - mezinárodní rychlík a osobní vlak RegioShark. Havárie si vyžádala mimořádné nasazení záchranných složek.

"Po prvotním průzkumu jsme zjistili, že jednotky nebudou muset vyprošťovat těžkým vyprošťovacím nářadím. Takže (záchranáři a hasiči) začali přenášet po prvotním ošetření zraněné na místo, kde je už záchranná služba třídila a stanovovala prioritu závažnosti zranění," popsal Jaroslav Hrdlička, vedoucí směny hasičů. Na místo nehody se sjelo 12 jednotek hasičů, což je asi padesátka hasičů.

Samotný zásah na místě nehody byl velmi rychlý, což ocenili i hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS a TOP 09) i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Během asi 45 minut byla většina cestujících z vlaků vyproštěna. Po 11:00 hodině zbývalo vyprostit pouze tělo strojvůdce expresu, který ve zdemolované kabině zůstal zaklíněn. Šlo o jednu ze tří obětí nehody.

Podle vedoucí lékařky, která na místě organizovala záchranné práce zdravotníků, byla první informace nejprve taková, že se srazily vlak a auto. Teprve na místě záchranáři zjistili skutečný rozsah nehody. K havárii tak vyjely další jednotky záchranné služby, postupně přijížděli i kolegové z Německa, kteří převezli některé zraněné do německých nemocnic. Po příjezdu záchranářů byla ještě většina lidí ve vlacích a jen několik venku.

Obec Milovče hned po nehodě zřídila v místním kulturním domě středisko, kam byli převáženi lehce zranění a kam si mohli příbuzní pro své blízké přijet. Po poledni už byli všichni cestující převezeni nebo z místa odjeli.

Scéna na místě připomínala do značné míry tragédii, která se stala loni v červenci u Perninku na Karlovarsku. Osobní vlak z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu se tehdy srazil s osobním vlakem v opačném směru. Obě kabiny srážka zničila. V obou vlacích jelo 33 lidí včetně personálu. Při nehodě dva lidé zemřeli, 24 se zranilo. U Perninku ale měli hasiči o to těžší práci, že se vlaky střetly v úzké soutěsce, kam nemohly dojet vozy hasičů a záchranářů, hasiči tak zraněné museli nosit po kolejích až do stanice. Dnes u Milovče hasičům pomohlo to, že vedle trati byla snadno přístupná louka, na které mohly přistávat i helikoptéry.

Podobné byly ale možná příčiny obou nehod. U Perninku strojvedoucí trati nenahlásil dispečerovi odjezd ze zastávky a bez povolení vjel na trať, dnes podle ministra průmyslu a obchodu strojvedoucí expresu nerespektoval signály. "Expres, který je z Mnichova, projel na žlutou a nezpomalil. Řidič pravděpodobně nereagoval ani na signalizaci uvnitř lokomotivy, ale to se musí ještě prověřit, protože šlo o německou lokomotivu. Následně projel i návěstidlo stůj a poté už došlo k nevyhnutelné srážce s osobním vlakem, který měl minutové zpoždění a na který měl expres čekat," řekl novinářům na místě Havlíček.

Podobně rozsáhlý zásah měli hasiči v Plzeňském kraji asi před 11 měsíci, kdy se tam také srazily vlaky. Osobní vůz tehdy narazil do měřicího vozu. Ztráty na životech ale nebyly a zraněných bylo méně. "Bohužel se nám to tedy nevyhýbá a začíná se nám to opakovat. Ale doufejme, že to bylo na dlouhou dobu poslední takové neštěstí, se kterým jsme se u nás setkali," dodal Hrdlička.

Hasiči zůstanou na místě do vyproštění poslední oběti ranní srážky. Pak místo nehody převezmou drážní hasiči.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

O prázdninách zemřelo na silnicích 105 lidí

07.09.2021 14:26 O letních prázdninách zemřelo na českých silnicích 105 lidí. Je to o sedm obětí více než loni, kdy…

Na Šumpersku hořel autobus se 41 cestujícími

29.08.2021 13:29 Hasiči dnes před polednem likvidovali požár autobusu s přívěsem na kola poblíž Mírova na Šumpersku.…

Související:

Právě se děje

reklama