Smartwings podaly u insolvenčního soudu návrh na soudní reorganizaci ČSA

Letecká společnost Smartwings podala u insolvenčního soudu návrh na soudní reorganizaci své dceřiné firmy ČSA. Smartwings, které v rámci insolvence vystupují jako jeden z velkých věřitelů, tím chtějí předejít situaci, při které by ČSA přišly o právo vytvořit vlastní restrukturalizační plán. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. ČSA jsou v úpadku od března. O osudu firmy rozhodne červnová schůze věřitelů.

Eurozpravy.cz

ČSA podaly návrh na vlastní úpadek na konci února. Důvodem jsou nesplacené pohledávky, které podle údajů firmy dosahují přibližně 1,8 miliardy korun. Aerolinky už tehdy deklarovaly snahu o vlastní restrukturalizaci, která by vedla k záchraně podniku. Pro podnik však bude klíčová schůze věřitelů, která se má konat ve druhém červnovém týdnu po posouzení všech přihlášených pohledávek do insolvenčního řízení. Věřitelé mají podle zákona možnost odejmout podniku v úpadku přednostní právo na reorganizaci a rozhodnout případně jinak.

Tomu právě chtějí předejít mateřské Smartwings. Ty se přihlásily do insolvenčního řízení jako věřitel s pohledávkou přes 350 milionů korun. Firma proto v návrhu uvedla, že je připravena sestavit reorganizační plán ČSA, a to v těsné spolupráci s vedením dlužníka. Smartwings upozorňují, že kromě samotné pohledávky jsou i klíčovým partnerem ČSA, protože s nimi sdílejí svou leteckou flotilu a další techniku a také personální kapacity. Obě firmy jsou součástí letecké skupiny Smartwings Group.

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, během krize musely zrušit velké množství spojů. Městský soud v Praze v březnu vyhlásil úpadek ČSA na návrh dopravce, ve kterém ČSA uváděly celkové dluhy 1,8 miliardy korun. Přes miliardu korun z toho podle návrhu tvoří dluh vůči cestujícím za zrušené lety. Samotný dluh firmy ovšem může být ještě vyšší. Podle serveru E15.cz přihlásil výrobce letadel Airbus, sídlící ve Francii, do insolvenčního řízení pohledávky za zhruba 17 miliard korun. Dopravce to nechtěl s odkazem na obchodní tajemství komentovat.

Témata: EZ

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Související:

Právě se děje

reklama