Smartwings podaly u insolvenčního soudu návrh na soudní reorganizaci ČSA

Letecká společnost Smartwings podala u insolvenčního soudu návrh na soudní reorganizaci své dceřiné firmy ČSA. Smartwings, které v rámci insolvence vystupují jako jeden z velkých věřitelů, tím chtějí předejít situaci, při které by ČSA přišly o právo vytvořit vlastní restrukturalizační plán. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. ČSA jsou v úpadku od března. O osudu firmy rozhodne červnová schůze věřitelů.

Eurozpravy.cz

ČSA podaly návrh na vlastní úpadek na konci února. Důvodem jsou nesplacené pohledávky, které podle údajů firmy dosahují přibližně 1,8 miliardy korun. Aerolinky už tehdy deklarovaly snahu o vlastní restrukturalizaci, která by vedla k záchraně podniku. Pro podnik však bude klíčová schůze věřitelů, která se má konat ve druhém červnovém týdnu po posouzení všech přihlášených pohledávek do insolvenčního řízení. Věřitelé mají podle zákona možnost odejmout podniku v úpadku přednostní právo na reorganizaci a rozhodnout případně jinak.

Tomu právě chtějí předejít mateřské Smartwings. Ty se přihlásily do insolvenčního řízení jako věřitel s pohledávkou přes 350 milionů korun. Firma proto v návrhu uvedla, že je připravena sestavit reorganizační plán ČSA, a to v těsné spolupráci s vedením dlužníka. Smartwings upozorňují, že kromě samotné pohledávky jsou i klíčovým partnerem ČSA, protože s nimi sdílejí svou leteckou flotilu a další techniku a také personální kapacity. Obě firmy jsou součástí letecké skupiny Smartwings Group.

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, během krize musely zrušit velké množství spojů. Městský soud v Praze v březnu vyhlásil úpadek ČSA na návrh dopravce, ve kterém ČSA uváděly celkové dluhy 1,8 miliardy korun. Přes miliardu korun z toho podle návrhu tvoří dluh vůči cestujícím za zrušené lety. Samotný dluh firmy ovšem může být ještě vyšší. Podle serveru E15.cz přihlásil výrobce letadel Airbus, sídlící ve Francii, do insolvenčního řízení pohledávky za zhruba 17 miliard korun. Dopravce to nechtěl s odkazem na obchodní tajemství komentovat.

Témata: EZ

Air France musela opět rušit lety do Moskvy, nedostala povolení od úřadů

31.05.2021 16:12 Francouzské aerolinky Air France musely znovu zrušit lety z Paříže do Moskvy a zpět, plánované na…

Boeing zastavil dodávky svých letadel 787 Dreamliner

28.05.2021 15:47 Americký výrobce letecké techniky Boeing zastavil dodávky svých letadel 787 Dreamliner. S odvoláním…

RegioJet dnes odstartuje vlakové spojení do Chorvatska. Do Splitu je…

28.05.2021 08:14 Z pražského hlavního nádraží dnes odpoledne vyjede první vlakový spoj RegioJet do Chorvatska.…

České dráhy v červnu opět posílí dálkové vlaky doma i do zahraničí

18.05.2021 12:12 Aktualizováno České dráhy během června postupně obnoví další dálkové vlaky. Dopravu posílí například opět mezi…

Související:

Právě se děje