ČD mají za sebou největší kolaps za 30 let. Lidé mrznuli ve vlacích

Praha - Námraza paralyzovala dopravu na železnici, většina vlaků přes den nejela. Lidé zůstali "uvězněni" ve vagónech, topilo se ale pouze v některých. Předseda představenstva Českých drah Michal Štěpán v Ranním interview Radiožurnálu řekl, že kalamita postihla až 100 tisíc zákazníků podniku.

371

České dráhy oznámily, že za zpoždění a zrušení vlaků své cestující odškodní, týkat se to má lidí, kteří cestovali v pondělí a dnes. ČD odhadly, že událost tak či onak postihla více než 100.000 cestujících. "Nepostarali jsme se o všechny tak, jak jsme si to představovali a jak by si to zasloužili. Ale byla to skutečně krizová situace," řekla mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

Podle Jakuba Ptačinského ze správy železnic se jedná o největší kolaps v dopravě za posledních 30 let. Sněmovna si na návrh ODS vyžádala od premiéra informace o přístupu ČD k cestujícím, kteří kvůli kalamitě uvázli ve vlacích a na nádražích.

Na hlavním železničním koridoru spojujícím Prahu s Olomoucí a Ostravou se již postupně obnovuje provoz. Elektrické lokomotivy nahrazují dráhy dieselovými. "Vlaků postupně přibývá, i když do plánovaného jízdního řádu to má ještě daleko. Oběma směry na Prahu i na Českou Třebovou jedou v průměru tři dálkové vlaky za dvě hodiny," řekl Tomáš Netolický z krajského ředitelství Českých drah v Pardubicích.

Ve vagonech strávily noc stovky lidí. Většina vlaků uvízla na střední Moravě a je mezi nimi i souprava Pendolino. České dráhy se snaží vlaky pomocí dieselových lokomotiv odtáhnout do stanic.

Přednost při odtahování do stanic měly podle Českých drah soupravy, které nebyly vytápěné. Na tratích tak nyní stojí dálkové spoje, které jsou vytápěné. Hodiny například čekali na vysvobození cestující z vlaku EX LANDEK 144, který stál u Hranic na Moravě.

„Žádné jídlo nemám, asi bych si musela nějaké předražené tady koupit, ale ani nevím, jestli tam něco prodávají. Nevím, co ostatní, ale já mám hlad," přiznala Českému rozhlasu po 16 hodinách ve vlaku jedna z cestujících.

Žena, která jela v pondělí z Prahy na Moravu, zůstala celou noc ve vlaku v Chocni. "Nikdo z Českých drah nám nic konkrétního neřekl, vůbec nevědí, co a kdy pojede a zda vůbec. Nedali nám žádné jídlo ani teplé pití, jenom láhev vody," řekla ČTK.

Čtyři vlaky uvízly na trati Otrokovice - Přerov na území Zlínského kraje u Tlumačova. Z jednoho z nich, kterému docházely náhradní zdroje a nemohl by topit, hasiči evakuovali 37 lidí. Další vlak odtáhly České dráhy. Zbylé vlaky, jeden regionální a pak mezinárodní rychlík z Polska, zůstaly stát na hůře přístupném místě vedle sebe. Oba měly náhradní zdroje na topení a hasiči zajišťovali jen pití pro lidi. Jejich evakuace by prý byla obtížná, museli by k autobusu pěšky po ledovce.

Témata: Vlaky | Počasí

Související:

Právě se děje