Německo omezí noční vlaky, dotkne se to i Prahy. Cestující protestují

Berlín/Praha - Německá železniční společnost Deutsche Bahn tento týden zruší noční vlaky s lůžkovými vagony do evropských metropolí včetně Paříže. Například z Prahy už nebude možné přes noc cestovat až do Amsterodamu. Některým cestujícím se ale změna nezamlouvá.

Ilustrační foto

Deutsche Bahn aktuálně zcela ruší noční vlaky do Paříže a u linek z Varšavy a Prahy přes Berlín odpadá přípoj do Amsterodamu. Vlak bude napříště končit v Oberhausenu. Už v listopadu přitom byly zrušeny noční vlaky z Kodaně do Amsterodamu, Basileje a Prahy.

Deutsche Bahn při rušení takových spojů argumentuje jejich neudržitelnou ztrátovostí. Dříve byly noční vlaky hlavním prostředkem pro cestování mezi evropskými státy, ale cestující zlákala konkurence nízkonákladových aerolinek, vysvětlila mluvčí Deutsche Bahn Susanne Schulzová. "Poptávka během posledních deseti let kvůli snížení cen letenek klesla o 30 procent," řekla Schulzová agentuře AP.

Nadšenci do železnic se obávají, že rušení dalších tras by mohlo následovat a že zánik hrozí evropským nočním vlakům jako takovým.

Jejich zastánci sepsali petice vyzývající vlády a Evropskou unii k záchraně údajně ekologického a rodinám přívětivého způsobu cestování. Další argumentují romantikou cestování po železnici a tím, že cestující se vzdálí chvatu každodenního života. "Dostat se z Paříže do Berlína za dvě hodiny je prostě moc rychlé," řekla AP Marie-Helene, která mezi oběma metropolemi pravidelně jezdí nočním vlakem.

"Dokonale funkční je to i při obchodních cestách," pochvaluje si další pasažér Jon Worth, který začal využívat noční vlaky jako způsob objevování Evropy a nyní je využívá k cestám na schůzky. "Nemusíte si objednávat noc v hotelu a ráno se probudíte ve své destinaci," vyzdvihuje konzultant výhody nočního cestování vlakem.

Témata: Německo | Vlaky

Související:

Právě se děje