Osobní vlak narazil do zřícené skály na Semilsku, devět zraněných

Semily - Na Semilsku dnes ráno narazil osobní vlak do skalního sesuvu a následně vykolejil. Devět lidí bylo zraněno, nejvážnější je stav strojvůdce. Ten podle hasičů neměl šanci střetu zabránit.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nehoda se stala v 06:34 mezi Poniklou a Hrabačovem na Semilsku, asi 400 metrů od křižovatky na Roprachtice. Vlak jel směrem od Poniklé. Při nehodě bylo zraněno sedm z deseti cestujících a dva členové osádky vlaku, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal, který původně hovořil až o 12 zraněných. "Škoda na vlaku byla předběžně vyčíslena na 1,5 milionu korun," dodal.

Podle krajské mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové neměl strojvůdce možnost střetu zabránit. "Sesuv byl těsně za zatáčkou, neměl čas zabrzdit," řekla.

Zaklíněného strojvůdce se zlomenou nohou museli hasiči z kabiny vystříhat. "Bylo to hodně náročné vyprošťování, použili veškeré hydraulické náčiní, které měli k dispozici. Skála se částečně vmáčkla do kabiny," dodala mluvčí. Hasiči zraněného strojvůdce po vyproštění nesli ve vakuové matraci asi 400 metrů k vrtulníku. Zranění cestujících a vlakvedoucího jsou lehká. "Dva jsme ošetřili na místě a šest lidí převezli na chirurgii do Jilemnice. Mají poranění dolních končetin, hrudníku a hlavy," dodala Moravcová.

Odstranění skály z horské trati a oprava kolejí si vyžádá asi týden. "Pro těžkou techniku je to velmi obtížně přístupné místo, je tam zářez o šířce 15 až 20 metrů," nastínil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Výluka na trati ale může být mnohem delší než týden.

Narušenou skálu totiž bude muset prozkoumat geolog, který určí jak rozsáhlá sanace je nutná. Sesuv byl nečekaný, předchozí kontroly žádné narušení skály nenaznačovaly.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama