Osobní vlak narazil do zřícené skály na Semilsku, devět zraněných

Semily - Na Semilsku dnes ráno narazil osobní vlak do skalního sesuvu a následně vykolejil. Devět lidí bylo zraněno, nejvážnější je stav strojvůdce. Ten podle hasičů neměl šanci střetu zabránit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Nehoda se stala v 06:34 mezi Poniklou a Hrabačovem na Semilsku, asi 400 metrů od křižovatky na Roprachtice. Vlak jel směrem od Poniklé. Při nehodě bylo zraněno sedm z deseti cestujících a dva členové osádky vlaku, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal, který původně hovořil až o 12 zraněných. "Škoda na vlaku byla předběžně vyčíslena na 1,5 milionu korun," dodal.

Podle krajské mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové neměl strojvůdce možnost střetu zabránit. "Sesuv byl těsně za zatáčkou, neměl čas zabrzdit," řekla.

Zaklíněného strojvůdce se zlomenou nohou museli hasiči z kabiny vystříhat. "Bylo to hodně náročné vyprošťování, použili veškeré hydraulické náčiní, které měli k dispozici. Skála se částečně vmáčkla do kabiny," dodala mluvčí. Hasiči zraněného strojvůdce po vyproštění nesli ve vakuové matraci asi 400 metrů k vrtulníku. Zranění cestujících a vlakvedoucího jsou lehká. "Dva jsme ošetřili na místě a šest lidí převezli na chirurgii do Jilemnice. Mají poranění dolních končetin, hrudníku a hlavy," dodala Moravcová.

Odstranění skály z horské trati a oprava kolejí si vyžádá asi týden. "Pro těžkou techniku je to velmi obtížně přístupné místo, je tam zářez o šířce 15 až 20 metrů," nastínil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Výluka na trati ale může být mnohem delší než týden.

Narušenou skálu totiž bude muset prozkoumat geolog, který určí jak rozsáhlá sanace je nutná. Sesuv byl nečekaný, předchozí kontroly žádné narušení skály nenaznačovaly.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Viníkem je počasí. ČD nemají nárok na odškodnění za vykolejení vlaku, řekl…

11.09.2018 09:59 Praha - České dráhy neuspěly se svým požadavkem na odškodnění 1,114 milionu korun, které požadovaly…

V Kolíně vykolejil vlak, škoda je 13 milionů korun

08.09.2018 08:40 Kolín - V pátek večer vykolejil v Kolíně vlak. Událost se obešla bez zranění, škoda se však…

Bouřka na několik hodin zastavila posázavský pacifik. Na trať se sesunul…

03.09.2018 17:35 Aktualizováno Ledeč nad Sázavou - Železniční trať mezi Ledčí nad Sázavou a Vlastějovicemi, na niž se po bouřce v…

V pražské Libni srazil vlak člověka, provoz na trati hodinu a půl stál

29.08.2018 10:01 Aktualizováno Praha - Provoz na trati z pražského Masarykova nádraží přes Vysočany byl dnes ráno na hodinu a půl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama