Úleva v Německu: Velká stávka na železnici končí

Berlín - Vedení dopravce Deutsche Bahn (DB) a Odborový svaz strojvůdců (GDL) dnes časně ráno oznámily, že stávka na železnici končí. Obě strany se v noci dohodly, že zahájí jednání přes zprostředkovatele o řešení sporu o pracovní podmínky. Protestní akce začala v úterý v nákladní dopravě, ve středu se k ní připojili i strojvůdci osobních vlaků.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Stávka svazu GDL bude ukončena k dnešním 19:00," uvedl v tiskovém prohlášení odborový svaz.

"Ulevilo se nám, naši zákazníci a spolupracovníci si mohou oddechnout," řekl novinářům Ulrich Weber z vedení Deutsche Bahn. "DB nyní s vysokým nasazením pracují na tom, aby bylo možné vrátit se k normálnímu jízdnímu řádu," uvedl s tím, že podrobnosti o obnovení plného provozu budou známy odpoledne.

Obě strany se dohodly, že příští týden ve středu zahájí jednání přes zprostředkovatele, které potrvá přinejmenším do 17. června. Jako prostředníci by měli v rozhovorech vyjednávat za vedení DB bývalý braniborský zemský premiér Matthias Platzeck, za svaz GDL současný durynský zemský premiér Bodo Ramelow.

Strojvůdci žádají zvýšení platů o pět procent, zkrácení týdenní pracovní doby a omezení přesčasů na maximálně 50 hodin ročně.

Témata: stávka | Německo | Vlaky
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama