Železničáři nechtějí riskovat a zpomalují vlaky. Vedro může ohýbat koleje

Praha - Železničáři sice zatím žádné škody kvůli zvýšeným teplotám nezaznamenali, vlaky ale preventivně zpomalují. Ve vedru totiž hrozí, že se budou kolejnice ohýbat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Správa železnic na několika tratích v Česku omezila kvůli aktuálním tropickým teplotám rychlost vlaků. Podle zkušeností traťmistrů koleje mohou v podobném počasí začít "pracovat", tedy měnit tvar. I přesto by vlaky projely daným úsekem bez problémů, protože by kola vagonů při průjezdu prostě vrátila kolej na původní místo.

"Nechceme ale raději nic riskovat. Strojvedoucí proto mají některými úseky projíždět pomaleji a hlásit případné anomálie," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.

"Omezení nyní platí pro čtyři až pět úseků v republice. Jedná se o vedlejší starší tratě, protože u hlavních železničních koridorů je jiné, odolnější uchycení koleje," dodal.

Ne rychleji než 50 kilometrů za hodinu například musí jezdit vlaky na trati mezi Prahou a Turnovem v úseku Všetaty - Mladá Boleslav. Zhruba tři desítky regionálních vlaků i rychlíků tam podle webu Českých drah proto mohou nabrat 20 až 30 minut zpoždění.

Několik vlaků v Německu zastavila nefunkční klimatizace, v Rakousku praskaly koleje a na několika úsecích německých dálnic popraskaná vozovka způsobila několikakilometrové kolony.

Témata: Počasí | Vlaky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Viníkem je počasí. ČD nemají nárok na odškodnění za vykolejení vlaku, řekl…

11.09.2018 09:59 Praha - České dráhy neuspěly se svým požadavkem na odškodnění 1,114 milionu korun, které požadovaly…

V Kolíně vykolejil vlak, škoda je 13 milionů korun

08.09.2018 08:40 Kolín - V pátek večer vykolejil v Kolíně vlak. Událost se obešla bez zranění, škoda se však…

Bouřka na několik hodin zastavila posázavský pacifik. Na trať se sesunul…

03.09.2018 17:35 Aktualizováno Ledeč nad Sázavou - Železniční trať mezi Ledčí nad Sázavou a Vlastějovicemi, na niž se po bouřce v…

V pražské Libni srazil vlak člověka, provoz na trati hodinu a půl stál

29.08.2018 10:01 Aktualizováno Praha - Provoz na trati z pražského Masarykova nádraží přes Vysočany byl dnes ráno na hodinu a půl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Dopravy

reklama
reklama