Železničáři nechtějí riskovat a zpomalují vlaky. Vedro může ohýbat koleje

Praha - Železničáři sice zatím žádné škody kvůli zvýšeným teplotám nezaznamenali, vlaky ale preventivně zpomalují. Ve vedru totiž hrozí, že se budou kolejnice ohýbat.

Ilustrační foto
doporučujeme

Správa železnic na několika tratích v Česku omezila kvůli aktuálním tropickým teplotám rychlost vlaků. Podle zkušeností traťmistrů koleje mohou v podobném počasí začít "pracovat", tedy měnit tvar. I přesto by vlaky projely daným úsekem bez problémů, protože by kola vagonů při průjezdu prostě vrátila kolej na původní místo.

"Nechceme ale raději nic riskovat. Strojvedoucí proto mají některými úseky projíždět pomaleji a hlásit případné anomálie," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.

"Omezení nyní platí pro čtyři až pět úseků v republice. Jedná se o vedlejší starší tratě, protože u hlavních železničních koridorů je jiné, odolnější uchycení koleje," dodal.

Ne rychleji než 50 kilometrů za hodinu například musí jezdit vlaky na trati mezi Prahou a Turnovem v úseku Všetaty - Mladá Boleslav. Zhruba tři desítky regionálních vlaků i rychlíků tam podle webu Českých drah proto mohou nabrat 20 až 30 minut zpoždění.

Několik vlaků v Německu zastavila nefunkční klimatizace, v Rakousku praskaly koleje a na několika úsecích německých dálnic popraskaná vozovka způsobila několikakilometrové kolony.

Témata: Počasí | Vlaky
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama