RegioJet přestane na Slovensku provozovat dálkové vlaky, stěžuje si na nekalé praktiky

Bratislava - Český RegioJet ukončí provoz svých dálkových vlaků mezi Bratislavou a Košicemi, mělo by se tak stát v prvním čtvrtletí roku 2016. Důvodem je údajná nekalá konkurence slovenského státního dopravce ZSSK, RegioJet dokonce podá žalobu.

Ilustrační foto
doporučujeme

RegioJet začal na vlastní komerční riziko provozovat dálkové vlaky mezi dvěma největšími městy na Slovensku loni v prosinci. Poprvé tak došlo k tomu, že na Slovensku si na jedné vnitrostátní dálkové trati začali konkurovat dva dopravci.

"Vlaky IC ZSSK nebyly nikdy v zisku, od začátku jezdí za podnákladové ceny, které ZSSK v den, kdy RegioJet oznámil své ceny, snížila na polovinu s cílem zničit nového konkurenta. Trpělivě jsme v zájmu našich zákazníků čekali, až se to politicky odpovědný ministr Počiatek rozhodne vyřešit. Nestalo se nic a ministr nadále toleruje to, že nás ZSSK nekalou soutěží poškozuje," uvedl RegioJet.

Slovenské ministerstvo dopravy výtky RegioJetu podnikatele Radima Jančury odmítlo. "Panu Jančurovi na slovenských železnicích nevyšla jeho obvyklá taktika, když nejprve dumpingovými cenami zlikviduje konkurenci a následně zneužívá dominantní postavení na trhu. Jen tak lze totiž vysvětlit to, že pan Jančura má podle svých vlastních vyjádření vlaky vytížené, ale dnes současně přiznává, že za tyto ceny nemůže fungovat a musí je zrušit," řekl ČTK mluvčí ministerstva Martin Kóňa.

RegioJet si již loni stěžoval na ZSSK u antimonopolního úřadu, který o jeho podnětu podle dostupných informací dosud nerozhodl. Český dopravce nyní oznámil, že podá žalobu a bude žádat odškodné za údajné zneužití dominantního postavení ze strany ZSSK.

Na hlavní slovenskou železniční trať RegioJet vstoupil loni necelý měsíc poté, co levicová vláda premiéra Roberta Fica zavedla bezplatnou přepravu dětí, studentů a seniorů v dotovaných spojích, kterou stát dopravcům proplácí. Na dálkové vlaky RegioJetu a na IC vlaky ZSSK se přeprava zdarma nevztahuje. ZSSK mezi Bratislavou a Košicemi ale provozuje i státem dotované rychlíky, ve kterých zmiňované kategorie cestujících za přepravu platit nemusí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama