Na Liberecku lidé poprvé vyzkoušeli nové vlaky - zdarma

Liberec - Ze zkušební jízdy se v sobotu po poledni vrátil z německé Žitavy do Liberce evropský vlak Trilex. Mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer agentuře Mediafax řekl, že zkušební jízda byla úspěšná a po oficiálních hostech si vlak může vyzkoušet i veřejnost.

Přidejte svůj názor

371

"Absolvovali jsme v pořádku celý program, vlak neměl zpoždění, jel přesně. Pro veřejnost jsou připraveny další zkušební jízdy zdarma. První vlak odjel ve 12.55 do Žitavy, další pojede ve 14.30 až do Rybniště. Vlak v 15.29 zamíří do Hrádku nad Nisou a poslední spoj pojede v 18.28 do Varnsdorfu. Od neděle se už bude jízdné platit. Cesta do Žitavy přijde na 33 korun," informoval Langer. Spojení zajišťují motorové jednotky Siemens Desiro Classic.

V pravidelném provozu budou vlaky Trilex jezdit každou hodinu, v ranní a odpolední špičce v úseku z Liberce do Hrádku každou půlhodinu. Evropský vlak propojí Liberec se saskou Žitavou, Varnsdorfem a Rybništěm. Jeho trať vede i přes polské území, ale tam zatím není zastávka. Na jeho provozu se podílí německá dopravní instituce Z-VON, Liberecký a Ústecký kraj. Ty loni společně vyhlásily tendr na zajištění dopravy na přeshraniční trati, ve kterém zvítězila německá společnost Arriva-Vogtlandbahn.

Německý železniční dopravce dal novému spojení název Trilex poté, co oslovil při hledání vhodného názvu i cestující, od kterých dostal 250 návrhů. Název Trilex odkazuje na to, že trať protíná tři státy a také na další vlaky Alex, které jezdí v Bavorsku a mezi Bavorskem a Českem.

Vedle zastávkových spojů soukromého dopravce zůstávají na trati Liberec – Žitava i České dráhy, které přes Žitavu společně s Německými dráhami vypravují spěšné vlaky z Liberce do Drážďan.

Vogtlandbahn je koncernová společnost skupiny Arriva Deutschland. Funguje od roku 1998, nejprve provozoval dopravu jen v německém okrese Vogtland, nyní působí v celém Sasku a částech Bavorska a Durynska, expresní vlaky jezdí i do Berlína. Soupravy Vogtlandbahn jezdí v rámci přeshraniční integrované dopravy i na tratích v Karlovarském kraji a jeden ze spojů jezdí i z Mnichova přes Plzeň až do Prahy.

Témata: Vlaky | železnice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé dráhy obnovují od 9:00 provoz, chaos po stávce potrvá celý den

10.12.2018 09:35 Od 9:00 SEČ začíná firma Deutsche Bahn (DB) obnovovat železniční dopravu v Německu, která byla od…

Německo ochromila stávka na železnici, má dalekosáhlé dopady i na Česko

10.12.2018 08:23 Aktualizováno V celém Německu se dnes ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který vedl i ke…

Masarykovo nádraží v Praze bylo téměř celý den mimo provoz, nastal chaos

18.11.2018 19:23 Aktualizováno Porucha trakčního vedení dnes časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy.…

V Praze kolabuje vlaková doprava. 100minutová zpoždění, problémy budou až…

17.11.2018 12:52 Aktualizováno Porucha trakčního vedení ve stanici Praha Vršovice dnes na celé dopoledne omezila železniční…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama