Rizikový železniční přejezd ve Studénce má být nahrazen podjezdem

Studénka (Novojičínsko) - Nebezpečný železniční přejezd ve Studénce na Novojičínsku bude asi do roku 2020 nahrazen podjezdem. Zároveň se připravuje stavba nové silnice, která odvede kamionovou dopravu mimo tuto lokalitu.

U Studénky na Novojičínsku došlo ve středu 22.7.2015 před půl osmou ráno ve směru na Prahu ke srážce pendolina s kamionem. Tragédie si vyžádala dva lidské životy.

Předloni na přejezdu ve Studénce závory uvěznily dva kamiony. V říjnu portugalský řidič včas zareagoval, těsně před příjezdem vlaku prorazil závoru a odjel. O několik měsíců dříve ale na přejezdu uvízl polský řidič vezoucí náklad těžkých plechů. Z přejezdu neodjel a do jeho kamionu narazil vlak Pendolino. Nehodu tři lidé nepřežili, dvě desítky dalších utrpěly zranění. Polák od soudu odešel s trestem 8,5 roku vězení.

zdroj: YouTube

Přejezd je rizikový z několika důvodů. V místě se kříží extrémně vytížená železniční trať a frekventovaná silnice. Přejezd je navíc široký, protože silnici kříží čtyři koleje. Doba, po kterou blikají červená světla před sklopením závor, je proto dlouhá, úměrná tomu, jaká je potřeba na vyprázdnění kolejiště. Právě dlouhá prodleva mezi výstrahou a sklopením závor je důvod, který podle odborníků motivuje lidi k tomu, aby přejížděli na červenou a riskovali srážku s vlakem.

"Už jsou schváleny peníze na vybudování podjezdu. Mluvíme o částce v řádech stovek milionů korun. Pokud vše půjde tak, jak má, v roce 2020 bude projekt hotový," řekl místostarosta Studénky Petr Odchodnický. Podjezd by měl být určen jen pro chodce, osobní dopravu a cyklisty. Ještě předtím proto musí být zajištěn odklon nákladní dopravy. Kamiony by tak přes přejezd vůbec nejezdily.

Nezávisle na tom soukromá společnost Future Product Design usiluje o to, aby byl u přejezdu instalován její bezpečnostní systém, který by měl zabránit dalším nehodám. Jde o předsunutý semafor vzdálený až 50 metrů od přejezdu. Na něm blikne červená v okamžiku, kdy začnou svítit výstražná světla u samotného přejezdu.

Související:

Právě se děje