Firma ODS neměla pro opravu mostu ve Studénce kvalifikaci

Praha - V kauze železničního neštěstí ve Studénce, při kterém v srpnu 2008 zahynulo osm lidí a 95 jich bylo zraněno, se objevují nové skutečnosti. Ty nasvědčují tomu, že odpovědnost za tragédii nese také Moravskoslezský kraj a někteří jeho tehdejší úředníci, informuje v úterý server Aktuálně.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Pro opravu mostu, který se 8. srpna 2008 zřítil před projíždějící rychlík, vybralo vedení kraje stavební firmu ODS - Ostravské dopravní stavby.
 
Firma však neměla odbornou kvalifikaci pro manipulaci s konstrukcí mostu nad mezinárodním železničním koridorem, a musela proto najmout společnost Bögl a Krýsl, uvádí server.

Jak se však po třech letech ukazuje, společnost ODS tím nesplnila podmínky, které pro tuto zakázku kraj stanovil. Přesto firma, kterou později koupila stavební společnost Eurovia, rekonstrukci silničního mostu v roce 2008 od hejtmanství získala.
 
Právě při manipulaci s tělesem mostu se stalo neštěstí a z vyšetřování je zřejmé, že obě firmy na stavbě špatně komunikovaly, změnily původní projekt i technologii a nakupily tím několik vážných chyb, které vedly až k pádu mostu na koleje.
 
Moravskoslezský kraj byl investorem stavby a jeho úředníci dodržování podmínek kontrolovali. Firmě ODS však tehdy tolerovali, že podmínky smlouvy porušuje.
 
Redakce Aktuálně.cz má smlouvu k dispozici. Za Moravskoslezský kraj ji podepsal bývalý hejtman Evžen Tošenovský (ODS). Jedna pasáž smlouvy stanovuje maximální podíl zakázky, jenž mohla firma ODS podstoupit jinému dodavateli. Podle ní nesměl podíl pro subdodavatele přesáhnout 1,9 procenta celkového objemu zakázky.
 
Jenže společnost ODS neměla pro manipulaci s konstrukcí mostu technickou kvalifikaci, najala proto firmu Bögl a Krýsl a několikanásobně tím překročila objem zakázky pro subdodavatele stanovený smlouvou.
 
Aktuálně.cz proto požádalo o stanovisko bývalého hejtmana a současného poslance Evropského parlamentu za občanské demokraty Evžena Tošenovského.
 
Ten v rozhovoru uvedl, že porušení podmínek firmou ODS je pro něj tři roky od neštěstí nová informace. "Krátce po té události nechalo vedení kraje zpracovat právní analýzu všech smluv, které se stavbou ve Studénce souvisely, a žádnou takovou informaci jsem tehdy nedostal," sdělil Evžen Tošenovský. „Pokud by tomu tak bylo, mohlo to být i tím, že některý z úředníků krajského úřadu chyboval," řekl bývalý hejtman.

Témata: Vlaky | neštěstí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama