Předvánoční "dárek" od ČD: Jízdné je už zase dražší!

Praha - Zrychlení jízdní doby například mezi Prahou a Žilinou až o 40 minut, více pohodlnějších souprav na dálkových i regionálních spojích ale také vyšší jízdné jsou novinky, které od neděle platí u Českých drah. Změny souvisejí se začátkem platnosti nového jízdního řádu dopravce.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Vlakové jízdenky podraží od neděle v průměru o pět procent. Dopravce v cenách jízdného zohlední plošné zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH).
 
Ceny jízdenek na vzdálenosti jednoho až 20 kilometrů budou vyšší o jednu korunu, za jízdné na vzdálenost nad 20 kilometrů si cestující připlatí podle principu zvýšení ceny z 1,20 koruny za jeden kilometr na hodnotu 1,26 koruny za jeden kilometr.

České dráhy zavádí novou In-kartu IN 25 START opravňující ke slevě 25 procent, stojí 150 korun a platí tři měsíce.
 
O polovinu levněji nabídnou ČD cestujícím místenky, přijdou na 35 korun, při nákupu na eShopu bude místenka poskytovaná zdarma k nákupu jízdenky.
 
České dráhy zavádí také novou konstrukci slevy pro skupinu – první cestující zaplatí obyčejné jízdné, druhý cestující obdrží slevu 40 procent z obyčejného jízdného a třetí až 30. cestující bude mít slevu 50 procent z obyčejného jízdného.
 
Cena místenek u vlaků SC Pendolino bez In-karty se nezmění, se zákaznickou aplikací na In-kartě vzroste cena zlevněné místenky o 20 korun (ze 100 na 120 korun). Současně však dojde ke snížení ceny místenek na vybraných spojích SC Pendolino mimo období přepravní špičky.
 
Místenka z Prahy do Pardubic bude stát 35 korun, z Prahy do Olomouce 70 korun a z Prahy do Ostravy 100 korun. Snížená cena místenky bude uplatňována i pro spoj Praha – Františkovy Lázně a zpět.
 
O dvě procenta se zvýší cena roční aplikace IN 100 na 22 990 korun. O pět procent se zvýší také cena Kilometrické banky, za dva tisíce kilometrů zaplatí zákazník 2100 korun.

O pět procent v průměru také vzrostou ceny akčních jízdenek SporoTiket Česko. O deset procent se zvýší cena roční aplikace IN Senior, bude stát 1090 korun, cena aplikace IN Senior na tři roky bude nově stát 2990 korun.
 
V případě nového jízdního řádu je v dálkové dopravě novinkou například ranní spoj mezi Prahou, Bratislavou a Budapeští, který z české metropole odjíždí v 7.42. Přibylo také přímé noční spojení lůžkovým nebo lehátkovým vozem spojující Prahu a Kodaň, na kterém České dráhy slibují nasadit modernizované vozy.
 
Železniční dopravce slibuje výrazné zrychlení, kterého se dočkají lidé cestující expresem mezi českým hlavním městem a slovenskou Žilinou. Jízdní doba tu díky vyšší rychlosti a kratším čekáním ve stanicích klesne při cestě přes Ostravu o 40 minut na pět a čtvrt hodiny. Rychleji ale mají vlaky dopravovat cestující i na dalších trasách, například mezi Prahou a Chebem se cesta zkrátí zhruba o čtvrt hodiny.
 
Na ostře sledované trati mezi Prahou a Ostravou chtějí České dráhy čelit konkurenci RegioJetu frekventovanějšími spoji. Pendolino bude nově jezdit častěji ve všední den a vícekrát také o víkendu.
 
Specialitou má být sobotní zajíždění pendolina z české metropole do Františkových Lázní, kde mají pomoci s výměnou lázeňských hostů. Naopak Bratislava se nejrychlejšího spoje kvůli slabému zájmu cestujících nedočká.
 
Změny se týkají také regionální železniční dopravy v Česku. V okolí hlavního města tři procenta spojů přibudou, ve Středočeském kraji zůstávají jejich počty zhruba na letošních číslech. Nepříjemností bude ale pro některé cestující častější přestupování. Například osobní a spěšné vlaky už nepojedou z Prahy do Pardubic, ale lidé budou muset v Kolíně přejít do druhého spoje.
 
Pro mezistátní, dálkovou i regionální dopravu slibuje dopravce více komfortu v nových nebo v modernizovaných vlacích. Například v regionech mají častěji jezdit soupravy CityElefant a Regionova.

Témata: železnice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama