ČD nabídnou důchodcům vlastní systém slev

Praha - Slevy pro důchodce při jízdě vlakem zůstanou, ačkoli stát na ně již od ledna nebude připlácet. České dráhy totiž od 1. února připravují nový systém vlastních slev, RegioJet pak od 2. ledna.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

Doposud měli díky nařízení státu lidé ve věku nad 60 let lístky levnější proti běžnému jízdnému o 50 procent. České dráhy (ČD) nabídnou nově čtvrtinové až poloviční slevy a RegioJet třicetiprocentní slevu z jízdného všem lidem starším 60 let, a to bez nutnosti zakoupit si speciální průkaz.

"Ještě celý leden poskytneme důchodcovskou slevu jako doposud a vzniklou ztrátu zaplatíme ze svého," uvedl za ČD Radek Joklík. Od února dráhy nabídnou důchodcům vlastní systém zvýhodněných jízdenek.

Senioři, kteří budou chtít nadále jezdit vlakem za poloviční cenu, si budou muset u drah koupit speciální průkaz IN 50, který bude stát 490 korun na jeden rok.

Slevu IN Senior pro důchodce nad 70 let ČD zachovají, změní se ale sleva na dálkové vlaky. Ta je dnes 25 procent ze zvláštního jízdného. "Držitel této aplikace bude nadále zdarma jezdit osobními a spěšnými vlaky a v ostatních vlacích bude mít nově jízdné se slevou 50 procent z obyčejného jízdného. Cestujícím, kteří tuto aplikaci aktuálně využívají, bude sleva automaticky a bezplatně upravena. Pro nové žadatele bude stát roční aplikace IN Senior včetně In-karty 1330 korun," vysvětlil Joklík.

Důchodci, kteří ale nejezdí vlakem často, dostanou od Českých drah 25 procent slevu z obyčejného jízdného. "K nákupu zvýhodněné jízdenky jim stačí předložit známý papírový průkaz s modrým pruhem, který budou České dráhy nadále vystavovat u pokladních přepážek za 50 korun. Platnost tohoto průkazu je časově neomezená a důchodce ho musí předložit i při kontrole ve vlaku," sdělil Joklík. Důchodci nad 70 let slevu získají po předložení občanského průkazu.

"Od ledna budou všechny nabídky pro důchodce podrobně vysvětleny na našich internetových stránkách www.cd.cz a zákazníci se na ně budou moci informovat také prostřednictvím kontaktního centra na lince 840 112 113," upřesnil Joklík.

Témata: důchodci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama