Dva vlaky jely proti sobě! Tragédii zabránilo až zabezpečovací zařízení

Praha - Mimořádnou událost v železniční dopravě vyšetřuje od středečního rána drážní inspekce. Ve Strančicích v Praze-východ projel osobní vlak návěst stůj a jel proti dalšímu osobnímu vlaku, vlaky byly zastaveny generálním stopem, řekl Mediafaxu mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Osobní vlak 9104, jedoucí na trati Strančice - Praha hlavní nádraží, projel návěst stůj krátce před půl sedmou ráno. "Následně jel proti osobnímu vlaku 2509 na trati Praha hlavní nádraží – Benešov u Prahy. Vlaky zastavil výpravčí funkcí zabezpečovacího zařízení „Generální stop". Oba osobní vlaky, plně obsazení cestujícími, zastavily přibližně 600 m od sebe. Při mimořádné události nebyl nikdo zraněn.," dodal mluvčí.

Dráhy ihned zastavily na trati mezi Prahou a Benešovem provoz a svedly provoz na druhou železniční trať. Osobní vlaky v úsecích Říčany - Strančice byly odřeknuty.

Provoz na trati byl obnoven krátce před osmou hodinou ráno.

"Ve Strančicích se již jedná o druhý případ projetí tohoto návěstidla za posledních šest měsíců. Druhého srpna 2012 ve 22.02 hodin projel nákladní vlak návěst zakazující jeho jízdu a vjel do postavené vlakové cesty osobnímu vlaku, který měl odjíždět ze Strančic. Při nehodě nedošlo ke zranění ani škodě. Nákladní vlak zastavil sám strojvedoucí," pokračoval Drápal.

Podle mluvčího je to již druhá mimořádná událost, kam vyjížděla drážní inspekce, za posledních osm dní. Dvaadvacátého ledna v Kolíně vjel osobní vlak do cesty projíždějícímu vlaku InterCity. Pravděpodobnou příčinou mimořádné události bylo selhání lidského činitele, a to strojvedoucího osobního vlaku, který zastavil vlak necelých 100 metrů za projetým návěstidlem.

Podle statistik drážní inspekce se v minulém roce událo na železnici 77 případů projetí návěstidla, zakazujícího jízdu, což je stejně jako v roce 2011. Při těchto událostech nebyl nikdo zraněn ani usmrcen. V letošním roce je to podle mluvčího již čtvrtý případ.

"Drážní inspekce v této souvislosti připomíná, že již před třemi lety doporučila urychlit práce na zavedení zabezpečovacího systému ETCS, který by vyloučil lidskou chybu při jízdě vlaků (vlak by automaticky zastavil, případně by se vůbec nerozjel). Do doby realizace tohoto opatření drážní inspekce doporučila úpravou postupů zamezit omylům a selháním strojvedoucích po uvedení vlaku do pohybu, to znamená, aby se strojvedoucí řídil pokyny provozovatele dráhy, udílenými při organizování drážní dopravy a v situaci, kdy nebude jízda vlaku návěstí příslušného hlavního návěstidla dovolena, před tímto návěstidlem vlak bezpečně zastavil," ukončil Drápal.

Témata: železnice | Vlaky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Železniční provoz v Německu se pomalu vrací k normálu, stávka zasáhla 1400…

10.12.2018 16:33 Aktualizováno Železniční provoz v Německu, který výrazně narušila ranní výstražná stávka, se pomalu vrací k…

Stávka Deutsche Bahn omezila desítky vlaků v Česku, potíže mají hlavně…

10.12.2018 15:57 Stávka německých železničářů dnes zastavila nebo zpozdila několik desítek dálkových a regionálních…

Německo ochromila stávka na železnici, má dalekosáhlé dopady i na Česko

10.12.2018 08:23 Aktualizováno V celém Německu se dnes ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který vedl i ke…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama