Každý desátý vlak má zpoždění. Jaké vysvětlení mají České dráhy?

Praha - Zpoždění nejčastěji hlásily spoje kategorie EuroNight, u kterých přesnost klesla na 71,7 procenta. Celkově vypravily včas České dráhy v loňském roce 93,1 procenta svých spojů, z nichž nejpřesnější byly osobní vlaky a také Pendolino, v úterý o tom informoval mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Nejčastější příčiny zdržení vlaků jdou mimo vlastního dopravce. Jde například o dopady neobvyklého počasí, jako jsou vichřice nebo povodně. Zpoždění způsobují také úmrtí osob v kolejišti, nehody na přejezdech a podobné případy," osvětlil příčiny zpoždění mluvčí s tím, že podíl těchto událostí na zdržení vlaků je více než třetinový.

Mezi vůbec nejčastější příčiny zdržení, které padají na vrub Českých drah, je čekání na přípoj v přestupních stanicích. Na druhé příčce se umístilo křižování vlaků na jednokolejné trati. Česká republika má sice jednu z nejhustších železničních sítí na světě, ale má také jeden z největších podílů jednokolejných tratí. Přibližně 80 procent železnic včetně některých úseků mezistátních koridorů jsou v Česku jednokolejné.

Další časté příčiny zdržení vlaků jsou zvýšená frekvence cestujících, kdy vlaky prodlužují své pobyty ve stanicích v důsledku delšího nástupu a výstupu cestujících, nebo vliv pomalejší náhradní dopravy autobusy při výlukách.

V průběhu loňského roku se jezdilo nejpřesněji v lednu a v březnu a "nejhůře" pak v říjnu. "Během posledních dvou let se přesto přesnost vlaků stále zvyšuje, když v roce 2011 dosáhla 92,5 procenta a v roce 2010 pak 90,4 procenta," doplnil mluvčí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masarykovo nádraží v Praze bylo téměř celý den mimo provoz, nastal chaos

18.11.2018 19:23 Aktualizováno Porucha trakčního vedení dnes časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy.…

V Praze kolabuje vlaková doprava. 100minutová zpoždění, problémy budou až…

17.11.2018 12:52 Aktualizováno Porucha trakčního vedení ve stanici Praha Vršovice dnes na celé dopoledne omezila železniční…

Vlak na Blanensku usmrtil ženu, rychlíky Praha-Brno nabírají zpoždění

04.11.2018 20:19 Aktualizováno Vlak dnes v podvečer na hlavním tahu mezi Brnem a Prahou zachytil a usmrtil ženu. Neštěstí se stalo…

Vláda chce systém jednotných jízdenek, vyjde na 254 milionů

24.10.2018 14:07 Vláda chce systém jednotných jízdenek na železnici. Jeho zavedení a pětiletý provoz bude stát 254…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama