RegioJet útočí: Žluté vlaky budou na nové trati mnohem levnější než ČD

Praha - Soukromý dopravce RegioJet brněnského podnikatele Radima Jančury hodlá snížit jízdné na trati mezi Ostravou a Olomoucí přes Krnov na poloviční úroveň proti konkurenčním Českým drahám, které dopravu na trase zajišťují nyní.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Za obyčejnou jízdenku mezi Olomoucí a Krnovem by tak cestující měl zaplatit 61 korun, za cestu z Bruntálu do Olomouce 46 Kč a z Opavy do Ostravy Svinova 22 Kč, uvedl dnes RegioJet v tiskové zprávě.

Kromě cen, které na uvedených příkladech odpovídají poloviční hodnotě obyčejného jízdného Českých drah, dopravce slíbil zachování celé řady slev. Soukromý dopravce uvádí, že bude uznávat slevové karty Českých drah IN25, a zachová i slevy pro studenty, které ministerstvo dopravy plánuje v polovině roku zrušit. Přiznávat bude dále slevy pro seniory a pro handicapované cestující.

O přidělení zakázky žlutým vlakům na patnáctiletý provoz na této trati, která má být zároveň pilotním projektem pro liberalizaci ostatních dalších železnic, rozhodl koncem března ministr dopravy Zbyněk Stanjura.

Podle ministra došlo kvůli administrativní chybě k vyřazení jednoho z účastníků, ministerstvo muselo následně již rok běžící výběrové řízení kvůli nedostatečnému počtu zájemců zrušit. "Jedno nepovedené výběrové řízení nemůže zastavit požadovanou liberalizaci trhu v České republice. Rozhodl jsem se využít možnosti zákona o veřejných službách v přepravě cestujících, která dává ministerstvu možnost zadat zakázku přímým zadáním," oznámil ministr, podle kterého se tak provoz rychlíků na trati nabídne přímo společnosti RegioJet Radima Jančury. Tato nabídka by totiž podle něj v soutěži, kdyby nedošlo k oné administrativní chybě u provozovatele, vyhrála.

"Musím respektovat zákon, nicméně jsem se rozhodnul, že budu preferovat zdravý rozum před byrokratickou mašinérií," uzavřel ministr. Liberalizace by tak měla pokračovat podle původních termínů.

České dráhy se výběrového řízení na nového dopravce na výše uvedené trase nakonec nezúčastnily. Podle oficiálního vyjádření proto, že včas nedokázaly vysoutěžit vozidla, která požadovalo ministerstvo dopravy.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrt na železničních přejezdech: Česko je dle NKÚ nejhorší v Evropě,…

15.10.2018 08:55 Aktualizováno Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na bezpečnost železničního provozu a cestujících v letech…

Leo Express přerušil vlakový provoz do Krakova, nasadil autobusy

09.10.2018 08:40 Leo Express ode dneška přerušil vlakový provoz z Prahy do Krakova a na lince dočasně nasadí…

Viníkem je počasí. ČD nemají nárok na odškodnění za vykolejení vlaku, řekl…

11.09.2018 09:59 Praha - České dráhy neuspěly se svým požadavkem na odškodnění 1,114 milionu korun, které požadovaly…

V Kolíně vykolejil vlak, škoda je 13 milionů korun

08.09.2018 08:40 Kolín - V pátek večer vykolejil v Kolíně vlak. Událost se obešla bez zranění, škoda se však…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama