Železnice projde velkou proměnou. O co brzy přijdeme?

Praha - Česká železnice už nikdy nebude jako dřív. Zanedlouho z ní totiž kompletně zmizí výpravčí. Nejdřív na hlavních tratích a o něco později i na lokálkách.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Bezmála čtyři tisíce tradičních červených čepic, píšťalek a plácaček nahradí počítače a dispečeři, kteří budou hlídat stovky kilometrů kolejí. Celý proces rušení výpravčích v Česku potrvá několik let. Část z nich přejde na jinou práci a část podle Správy železniční dopravní cesty odejde do důchodu.

Zatímco během 68 let od poslední války se výpravčím změnil maximálně tvar jejich červené čepice, příští roky budou naprosto přelomové. Lidi nahradí procesory a monitory. "Dvě pracoviště, Přerov a Prahu, výrazně zmodernizujeme a budeme třetinu sítě řídit z těchto dvou pracovišť," uvedl Jiří Kolář ze Správy železniční dopravní cesty.

Jaroslav Skokan pracuje jako výpravčí dlouhých 20 let. U dráhy dělala už jeho babička. Železnici bez výpravčích si nedovede představit. "Dá se to vyjádřit, jak lítostí, tak smutkem. Raději si to nepředstavuju, co bude," uvedl výpravčí.

O co všechno česká železnice zrušením výpravčích přijde? Zejména menší nádraží zůstanou po jejich odchodu prázdná. Výpravčí na menších stanicích, měl od počátků železnice, na starost, tedy kromě vypravování vlaků také jiné úkoly. V létě se třeba starali o okolí nádraží a v zimě zase uklízeli nástupiště.

Výpravčí také zmateným cestujícím například poradili, z jakého nástupiště jede jejich vlak. Ani jedno dispečeři z centrální kanceláře dělat nebudou.

Z hlavních tratí by měli výpravčí zmizet do sedmi let. Z těch vedlejších se červené čepice stáhnou o pár let později.

Témata: železnice | Vlaky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Železniční provoz v Německu se pomalu vrací k normálu, stávka zasáhla 1400…

10.12.2018 16:33 Aktualizováno Železniční provoz v Německu, který výrazně narušila ranní výstražná stávka, se pomalu vrací k…

Stávka Deutsche Bahn omezila desítky vlaků v Česku, potíže mají hlavně…

10.12.2018 15:57 Stávka německých železničářů dnes zastavila nebo zpozdila několik desítek dálkových a regionálních…

Německo ochromila stávka na železnici, má dalekosáhlé dopady i na Česko

10.12.2018 08:23 Aktualizováno V celém Německu se dnes ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který vedl i ke…

Masarykovo nádraží v Praze bylo téměř celý den mimo provoz, nastal chaos

18.11.2018 19:23 Aktualizováno Porucha trakčního vedení dnes časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama