Železnice projde velkou proměnou. O co brzy přijdeme?

Praha - Česká železnice už nikdy nebude jako dřív. Zanedlouho z ní totiž kompletně zmizí výpravčí. Nejdřív na hlavních tratích a o něco později i na lokálkách.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Bezmála čtyři tisíce tradičních červených čepic, píšťalek a plácaček nahradí počítače a dispečeři, kteří budou hlídat stovky kilometrů kolejí. Celý proces rušení výpravčích v Česku potrvá několik let. Část z nich přejde na jinou práci a část podle Správy železniční dopravní cesty odejde do důchodu.

Zatímco během 68 let od poslední války se výpravčím změnil maximálně tvar jejich červené čepice, příští roky budou naprosto přelomové. Lidi nahradí procesory a monitory. "Dvě pracoviště, Přerov a Prahu, výrazně zmodernizujeme a budeme třetinu sítě řídit z těchto dvou pracovišť," uvedl Jiří Kolář ze Správy železniční dopravní cesty.

Jaroslav Skokan pracuje jako výpravčí dlouhých 20 let. U dráhy dělala už jeho babička. Železnici bez výpravčích si nedovede představit. "Dá se to vyjádřit, jak lítostí, tak smutkem. Raději si to nepředstavuju, co bude," uvedl výpravčí.

O co všechno česká železnice zrušením výpravčích přijde? Zejména menší nádraží zůstanou po jejich odchodu prázdná. Výpravčí na menších stanicích, měl od počátků železnice, na starost, tedy kromě vypravování vlaků také jiné úkoly. V létě se třeba starali o okolí nádraží a v zimě zase uklízeli nástupiště.

Výpravčí také zmateným cestujícím například poradili, z jakého nástupiště jede jejich vlak. Ani jedno dispečeři z centrální kanceláře dělat nebudou.

Z hlavních tratí by měli výpravčí zmizet do sedmi let. Z těch vedlejších se červené čepice stáhnou o pár let později.

Témata: železnice | Vlaky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrt na železničních přejezdech: Česko je dle NKÚ nejhorší v Evropě,…

15.10.2018 08:55 Aktualizováno Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na bezpečnost železničního provozu a cestujících v letech…

Leo Express přerušil vlakový provoz do Krakova, nasadil autobusy

09.10.2018 08:40 Leo Express ode dneška přerušil vlakový provoz z Prahy do Krakova a na lince dočasně nasadí…

Viníkem je počasí. ČD nemají nárok na odškodnění za vykolejení vlaku, řekl…

11.09.2018 09:59 Praha - České dráhy neuspěly se svým požadavkem na odškodnění 1,114 milionu korun, které požadovaly…

V Kolíně vykolejil vlak, škoda je 13 milionů korun

08.09.2018 08:40 Kolín - V pátek večer vykolejil v Kolíně vlak. Událost se obešla bez zranění, škoda se však…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama