Na české lokálky vyjedou poprvé švýcarské vlaky

Praha - České dráhy nasadí na regionální tratě v Libereckém kraji a na Vysočině celkem 33 nových vlaků od švýcarské firmy Stadler. Firma má vítězství prakticky jisté, protože byla jediná, kdo se do soutěží přihlásil, uvedl server IDnes.

Přidejte svůj názor

371
doporučujeme

"Nikdo jiný nesplňoval se svými vozy technické podmínky na Jizerskohorské železnici," řekl serveru náměstek hejtmana Libereckého kraje pro dopravu Martin Sepp.

Účast a téměř jisté vítězství švýcarské firmy potvrdil i náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl. Dráhy vítěze včetně ceny oznámí oficiálně nejspíše během týdne. Šéf drah Petr Žaluda potvrdil, že do soutěží se přihlásil jediný zájemce ze zahraničí.

Nové vlaky z velké části zaplatí evropské dotace, celkem by mělo jít až o 40 procent pořizovací ceny. Cena se pohybuje kolem dvou milionů eur (zhruba 50 milionů korun) za jeden vlak, cena pro České dráhy zatím nebyla zveřejněna. Dráhy cenu za 33 souprav odhadly na 1,8 miliardy korun.

Vlaky mají přitáhnout nové cestující. Vozy budou mít například klimatizaci či prostor pro přepravu kol a kočárků. Nové soupravy by se tak měly objevit na kolejích na přelomu let 2011 a 2012.

K nákupu nových vlaků se dráhy zavázaly poté, co loni v závěru roku narychlo uzavřely se všemi kraji dlouhodobé smlouvy, které ve většině regionů zabrání konkurenci na železnici, v některých případech až na deset let. Liberecký kraj získá 16 vozů, Vysočina 17.

Dráhy vypsaly soutěž v obou krajích odděleně. Dokumentaci si vyzvedlo celkem 11 firem, nakonec se však přihlásila jediná. Vítězství Stadleru je podle serveru očekávané: dráhy totiž požadovaly, aby 60 procent vozu bylo nízkopodlažní, což jiný výrobce neumí splnit.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama