Velké změny: České dráhy vrací spoje a mění jízdné. Podívejte se

Praha - Se začátkem platnosti nového jízdního řádu obnoví České dráhy některé rychlíkové spoje, které byly k červenci letošního roku zrušené. Mimo jiné budou jezdit častěji z Jihlavy, Brna nebo Ústí nad Labem. Lidem zrušené spoje komplikovaly život a ministerstvo dopravy tak sáhlo k nápravě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Častěji než dosud bude jezdit celkem pět párů spojů. Týká se to večerních rychlíků mezi Libercem a Ústím nad Labem, Kolínem a Ústím nad Labem a Jihlavou a Brnem, ranních vlaků mezi Brnem a Bohumínem a také večerního spoje z Jindřichova Hradce do Jihlavy a ranního zpět. Od července bylo omezeno 25 spojů a zrušeno šest.

Peníze na obnovení provozu některých od července zrušených spojů se podle ministerstva dopravy podařilo nalézt díky tomu, že České dráhy zefektivnily své provozní výdaje. "Jednoznačně jsem nesouhlasil s tím, v jakém rozsahu byly v červenci omezeny některé rychlíkové spoje. Na dopad tohoto kroku upozorňovala opakovaně i Asociace krajů ČR," uvedl ministr v demisi Zdeněk Žák.

Večerní dálkové spoje mezi Libercem a Ústím nad Labem pojedou od nového jízdního řádu denně, dosud sice byly v létě vypravovány každý den, ale od zimy měly jezdit pouze ve čtvrtek, v pátek a neděli. Ve stejné dny jezdily celoročně večerní rychlíky mezi Ústím nad Labem a Kolínem, nyní pojedou denně kromě soboty.

Mezi Brnem a Jihlavou večerní rychlíky dosud jezdily od čtvrtka do konce týdne, nově to bude denně s výjimkou sobotního spoje z Brna do Jihlavy. Mezi Brnem a Bohumínem k dosavadním ranním rychlíkům ve všední dny přibude i sobotní. Ranní vlak z Jihlavy do Jindřichova Hradce od půlky prosince pojede v každý všední den, dosud to bylo jen v pondělí. Večerní spoj v opačném směru, který je zatím vypravován jen v pátek a neděli, nově pojede každý den mimo sobotu.

Od 15. prosince začnou platit také další změny:

Základní tarif ve vnitrostátní i mezinárodní přepravě vzroste o meziroční inflaci, tj. zhruba o 2 %.

Bude zavedena sleva 25 % ze žákovského jízdného (jízdné pro dojíždění do školy od 1. září do 30. června) pro žáky a studenty, kteří mají In-kartu s aplikací IN 25 %.

Cestující s aplikacemi IN 50 % nově ušetří při nákupu traťových jízdenek. Sleva na pořízení těchto dokladů vzroste z 25 % na 50 %.

Budou upraveny ceny slevových aplikací IN 25 % a IN 50 % pro děti a mládež (15–26 let) a slevové aplikace In-senior. Tříletá aplikace IN 25 % tak bude nově stát 490 Kč místo 330 Kč, jednoroční IN 50 % a In-senior bude za 1 490 Kč místo současných 1 330 Kč.

Nabídku IN 100 % bude možné nově koupit také pro 2. třídu. Tato varianta bude cenově výhodnější než současná nabídka IN 100 % pro 1. třídu.

Do cen Víkendových síťových jízdenek bude promítnuta změna DPH a inflace od poslední změny cen v prosinci 2010, resp. prosinci 2011. Celostátní verze jízdenky bude stát nově 650 Kč místo původních 600 Kč, ceny regionálních verzí této jízdenky vzrostou o 25 Kč. Ceny Celodenních jízdenek se nemění.

Cena Kilometrické banky ČD vzroste z důvodu promítnutí inflace a změny DPH od prosince 2011 z 2 100 Kč na 2 200 Kč.

Dojde k úpravě pravidel pro výpočet cen za přepravu kol a psů. Zatímco doposud se tyto doklady prodávaly ve variantě pro jeden vlak nebo jeden den, nově bude cena záviset na počtu projetých kilometrů bez ohledu na počet přestupů. Nové ceny budou začínat na úrovni stávajícího přepravného, maximální ceny za přepravu psů a kol nepřevýší 50, resp. 75 Kč.

Témata: České Dráhy | Vlaky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama