Student Agency chystá kvůli drahé naftě zdražení jízdného

Praha/Brno - Brněnská společnost Student Agency, která provozuje vnitrostátní i mezinárodní autobusové linky, chystá kvůli rostoucí ceně nafty zdražení jízdenek. Agentuře Mediafax to v pondělí řekl ředitel firmy Radim Jančura.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Už jsme zdražili určité typy jízdenek na některých linkách o deset korun. Cena nafty však stále roste, takže nejspíš budeme muset zvednout cenu všech jízdenek," prohlásil Jančura. Všechny cesty se Student Agency by podražily právě o zmíněnou desetikorunu.

Cenu nafty, která je nyní vysoká kvůli situaci na světovém trhu s ropou a hlavně kvůli začínající motoristické sezoně, v nejbližší době zvýší také povinné přimíchávání biosložky. Prezident Václav Klaus sice vetoval zákon, který její podíl v pohonných hmotách zvyšuje, končící poslanci ho však na své poslední schůzi přehlasovali. Schválený návrh navyšuje podíl biosložky u benzinu na 4,1 procenta a na šest procent u nafty. Podle odhadů dopravců to prodraží naftu v průměru o 20 až 60 haléřů na jeden litr.

"Biosložky v palivech jsou neštěstí pro všechny, odnesou to hlavně dopravci. Zvyšují nejen cenu, ale také spotřebu. Motory spotřebují takto upravené nafty mnohem více, takže je musí řidiči častěji dotankovávat," řekl Jančura.

Brněnská firma, která vypravuje autobusové linky do celé Evropy, kvůli stále vyšším cenám nafty na českých pumpách dokonce chystá pro společnost revoluční krok. "Až dosud jsme vždy tankovali v Česku. Připravujeme však změnu - začneme tankovat v zahraničí, například na Slovensku," prozradil záměr Jančura a dodal, že ročně Student Agency jen za naftu utratí kolem 200 milionů korun. "Jestliže je cena na slovenských benzinových stanicích až o deset procent nižší, tak lze úsporu snadno spočítat," uzavřel Jančura.

Cena nafty na českých čerpacích stanicích patří dlouhodobě k nejvyšším z celé EU. Podle německého ústředního automotoklubu, který ceny v jednotlivých zemích Evropy pravidelně porovnává, zaplatí z okolních zemí za naftu nejméně rakouští řidiči, až o dvě koruny na litr. Levněji svou nádrž doplní i řidiči v Polsku (o 12 až 15 procent nižší cena) a o deset procent také na Slovensku. Vyšší cenu nafty na tuzemských benzinových pumpách způsobuje vyšší spotřební daň platná od začátku letošního roku (zvýšení z 10 na 11 korun na jeden litr). Ta je vysoko nad minimální sazbou předepsanou Bruselem. Zatímco Evropská unie stanoví pro rok 2010 sazbu 330 eur (zhruba 8 460 korun) na tisíc litrů nafty, spotřební daň v Česku nyní činí 420 eur (10 770 korun) na tisíc litrů nafty. Zatímco Česko spotřební daň zvyšovalo, Slováci ji letos v únoru snížili o 11,3 eurocentu na litr (necelé tři koruny).

Témata: student agency
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přívoz v Praze mezi Trojou a Císařským ostrovem nejezdí, fouká silný vítr

10.12.2018 08:33 Přívoz, který spojuje pražský Císařský ostrov a Troju, dnes ráno nejezdí kvůli silnému větru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama