Pozor: Silnice pokryla ledovka, námraza láme stromy, hrozí výpadky elektřiny

Celá Morava - Řidiči by dnes měli být na silnicích obzvlášť opatrní, pokryla je totiž nebezpečná ledovka. Situace je nejhorší na Moravě, ale pozor i v Čechách. Během dne se zkomplikovala situace na Olomoucku. S tvorbou ledovky by měli řidiči počítat až do dnešního večera.

Ilustrační foto

Na Vysočině je nejvážnější situace kvůli ledovce v okresech Žďár nad Sázavou, Třebíč a Jihlava. Kvůli možnosti pádu stromů a větví jsou z preventivních důvodů uzavřeny silnice mezi Opatovem a Heralticemi, Lipníkem a Zárubicemi a mezi Budkovem a Lomy. Původně byla uzavřena i silnice mezi Bítovankami a Římovem na Třebíčsku, ale tam už se silničářům podařilo problémy odstranit. Kvůli vyprošťování havarovaného kamionu řidiči ale neprojedou silnicí II/602 mezi Řehořovem a Meziříčkem na Žďársku.

Na jižní Moravě jsou silnice druhých a třetích tříd sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Dálnice a hlavní silniční tahy jsou bezproblémové.

Teploty v regionu se nad ránem pohybovaly od minus pěti do plus jednoho stupně Celsia. Vlivem náledí mírně přibylo lehkých dopravních nehod. Policie jich nad ránem v regionu řešila pět. Nejvážnější kolize se stala ve Velkých Němčicích na Břeclavsku, kde se při srážce dvou osobních aut lehce zranili tři lidé.

V noci na dnešek měla většina silničářů na jižní Moravě první výjezd této zimy s posypovými vozy. Například v Brně je nejvíce zaměstnala údržba silnic v městské části Tuřany. Podnik Brněnské komunikace celkem spotřeboval na údržbu silnic ve městě do pondělního rána celkem 50 tun posypových materiálů.

Silnice ve Zlínském kraji mohou dnes ráno místy namrzat. Kvůli mrholení mohou vozovky lokálně namrzat také na Kroměřížsku.

Zima zatím do regionu nedorazila, silnice jsou holé a vlhké či suché. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu se ale dnes až do 23:00 může na cestách v kraji tvořit kvůli mrznoucímu mrholení a dešti ledovka. Řidiči by měli být opatrní, protože silnice budou klouzat. Obezřetní by měli být i chodci.

Také na Prostějovsku bojují silničáři od časného rána s náledím. Silnice jsou kluzké především v oblasti Konicka, ale i v jižní části regionu. "Na Prostějovsku se místy tvoří náledí, všechnu techniku máme venku, snažíme se udržovat vozovky sjízdné. Nejhorší situace je na kopcích a ve vyšších místech, jako jsou Myslejovice, Křenůvky či Otaslavice. Podle předpovědi počasí má přijít déšť. Je pod nulou, takže by šlo o mrznoucí déšť či sněžení," řekl dnes ČTK dispečer prostějovské správy silnic. "Když už musejí řidiči v těchto oblasti vyjet, je to opravdu se zvýšenou opatrností," doplnil dispečer.

K obezřetnosti vyzývá řidiče také policie. Podle krajského policejního mluvčího Josefa Bednaříka jsou na Prostějovsku problémy s náledím v celém okrese. Silnice pokryté ledovkou jsou například u obce Plumlov a Žárovice. "Silnice jsou sjízdné s maximální opatrností," řekl ČTK Bednařík.

Situace se již začala komplikovat také na Přerovsku. "Začíná se místy tvořit náledí, auta jsou na výjezdu a sypeme. Opatrnost je na místě," řekl dnes ČTK dispečer přerovské správy silnic. Podle policie jsou silnice pokryté ledovkou u obce Vlkoš, Troubky a Tovačov. K opatrnosti vyzvala prostřednictvím varovných SMS zpráv také přerovská radnice. "Omezte vycházení z domu a jízdy na kolech a auty," stojí v SMS.

Problémy jsou již také na Olomoucku. "Někde jsou deštivé přeháňky, někde mrholí, silnice jsou mokré a místy je také náledí. Postupně vyjeli všechny sypače. Někde však kvůli nehodám stojí v kolonách a nepohybují se tak rychle, jak bychom si přáli," řekl dnes ČTK dispečer olomoucké správy silnic. S náledím podle něj musejí počítat řidiči po celém území Olomoucka.

Problémy hlásí také Karlovarský kraj. Podle policie jsou nejnebezpečnější silnice z Ostrova na Chomutov a silnice I/20 z Karlových Varů na Plzeň. Na silnice už vyrazili krajští silničáři. Podle šéfa zimní údržby Josefa Bulky námraza vzniká na více místech. "V kraji lehce mrholí a někde je mlha. Teplota je přitom i pod bodem mrazu, takže silnice namrzají. Dopravu také ve vyšších polohách místy komplikují spadané stromy, které neunesly vrstvu námrazy," doplnil Bulka.

Podle pozorovatele Českého meteorologického ústavu Rudolfa Kovaříka z Šindelové námrazy vznikají ve vrstvě oblačnosti, která se v posledních dnech pohybuje okolo 700 metrů nad mořem. "Stromy, zejména ty na kraji lesa, jsou přetížené a padají. Dochází také k výpadkům elektřiny kvůli přetrhaným drátům. Námraza má někdy i víc než deset centimetrů. Její vznik v mlze podporuje i silné proudění chladného vzduchu," řekl dnes ČTK.

Náledí je prakticky výhradně záležitostí pozemních komunikací. Vzniká, pokud klesne pod bod mrazu teplota povrchu, který zůstal mokrý po předchozích srážkách nebo od sněhu, jenž během dne částečně odtával. Naproti tomu ledovka vzniká pouze jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení.

Při vjezdu na ledovku by řidiči neměli prudce šlapat na brzdu nebo rychle otáčet volantem, radí Radiožurnál. Řidiči vozů s předním náhonem by v případě, že se jim auto takzvaně utrhne, tedy ztratí přilnavost, měli pomalu ubrat plyn a vyšlápnout spojku, kola by se měla sama chytit. Řidiči s náhonem vzadu a většiny čtyřkolek pak musí točit volantem proti směru otáčení. A univerzální radou je nejet na plný plyn.

Témata: Silnice | náledí

Související:

Právě se děje