Ledovka pokrývá Česko: Kolaps dopravy v Brně, desítky nehod na Zlínsku

Brno/Zlín - Déšť v kombinaci s nízkými teplotami a namrzáním pomalu proměňuje celou zemi v ledovou klouzačku. V Brně kolabuje doprava, na namrzlých silnicích jinde zase hromadně havarují auta. Na Přerovsku vyhlásili kalamitu.

Sklad posypové soli

Před ledovkou už ve speciální výstraze varovali meteorologové. Ledovka se bude tvořit až do úterního večera. přičemž nejsilnější bude na Vysočině a na jihu Moravy. Mrznoucí déšť se postupně rozšíří i na většinu území Moravy a Slezska a do východních, jižních a západních Čech, tam ale nebude ledovka už tak silná. Informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který rozšířil svou předchozí výstrahu až do úterních 18:00. Původní výstraha platila do dnešních 23:00.

Patrně nejhorší situace je podle předpovědi na Vysočině a jihu Moravy. V Brně je tak mrazivo, že padající déšť zamrzá na trolejích a nemohou jezdit trolejbusy a tramvaje. Namrzlé nebo dokonce propálené troleje se objevily hned na několika místech města. Dopravce se snaží situaci zachraňovat nasazováním autobusů. "Námraza a šílené počasí nám působí hrozné problémy. Dispečeři takovou situaci nepamatují třicet let," řekla MF Dnes mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Pracovníci dopravního podniku musejí troleje manuálně čistit. Všechny záložní autobusy jsou nasazeny do provozu, přesto musejí cestující na některých místech počítat se zpožděním až 60 minut. "V současné době se drtivá většina vozidel na linkách elektrické trakce pohybuje zcela mimo pravidelný jízdní řád," uvedl dopravní podnik na svých webových stránkách.

Kritická situace byla a je i na Zlínsku. Podle kroměřížské policejní mluvčí Simony Kyšnerové se jen na Kroměřížsku od rána stalo zhruba 30 nehod. "Většinou šlo o havárie vozidel, ojediněle o střety dvou vozidel, většinou bez zranění. Více nehod se stalo mezi Hulínem a Holešovem a na rychlostní komunikaci R55," řekla ČTK Kyšnerová.

Hasiči podle Pavla Řezníčka z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje vyjížděli v kraji k deseti dopravním nehodám. "Vesměs šlo o lehčí nehody," uvedl Řezníček. Zřejmě nejvážnější byl zásah u hromadné nehody před 14:00, kdy se na silnici mezi Vsetínem a Ústím střetlo šest vozidel.

Silničáři mají v terénu všechnu techniku, přesto se nedaří zabránit haváriím a následným kolonám. "Od noci jezdí komplet všechno. Sůl ale nefunguje, déšť ji spláchne a prakticky ihned za vozidly nám vozovka opět namrzá," řekl dispečer Správy a údržby silnic Kroměřížska David Zabloudil.

Podobná situace je na Vsetínsku. "Prší a při teplotách od minus jednoho do plus tří stupňů to namrzá všude. Opakovaně solíme, ale za auty to hned namrzá. Nejhorší je ale situace tam, kde se solit nemůže. Inertní posyp na ledovku není účinný. Kdo nemusí jezdit, ať raději nechá auto doma," varoval jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Související:

Právě se děje