Morava: Mrznoucí déšť komplikuje dopravu, kalamita na Přerovsku stále platí

Celá Morava - Námraza, náledí a popadné stromy komplikují dopravu na moravských silnících. Na Přerovsku a Prostějovsku stále platí kalamitní stav, byť se situace zlepšuje. Pozor na silnice v přírodně chráněných územích, nelze je chemicky ošetřovat.

Ilustrační foto

Silničáři na Přerovsku a Prostějovsku i dnes ráno bojují s ledovkou a v těchto dvou okresech kvůli mrznoucímu dešti a sněžení stále platí kalamitní stav.

"Už se to uklidňuje, je vidět, že se vše rozpouští, je to lepší než ráno. Ale na všech vedlejších cestách především v kopcovitém terénu stále hrozí ledovka. Doděláváme poslední trasu a už by vše mělo být objeté. Problémy nám však stále dělají namrzlé stromy," řekl odpoledne dispečer přerovské správy silnic. Uzavřena podle něj zůstává silnice z Přerova do Prosenic, kde hasiči ořezávají stromy.

Na Prostějovsku se už připravují na odvolání kalamitního stavu. "Zlepšilo se to určitě, ustal déšť a sněžení. Uzavřeny zůstávají silnice v lesních úsecích, kde ledovka láme větve a stromy. Jde o úsek Drahany - Niva, Žárovice - Drahany a Myslejovice a Otaslavice. Technikou bychom to udrželi, ale je to nebezpečné, nekontrolovatelně tam padají haluze i stromy. I dřevorubci museli být z těchto míst odvoláni," uvedl tamní dispečer.

Hasiči v obou regionech od 06:00 vyjížděli k více než 60 případům. Většinou šlo o popadané stromy a větve. Na kontě mají od pondělka přes 310 zásahů. "Je to enormní nárůst a řadí se to k rekordním číslům výjezdů," řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Počet zásahů už podle ní pomalu opadá.

Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům dnes ráno uzavřeny čtyři silnice. Stromy spadlé kvůli silné námraze zastavily provoz na silnicích mezi Ostrovem nad Oslavou a Bohdalcem, z Kněžic do Zašovic, ze Smrčné do Větrného Jeníkova a z Velké Bíteše do Jinošova.

Psali jsme:  

Na železniční trati Jihlava - Brno jezdí kvůli stromům na trati náhradní autobusová doprava mezi Zastávkou u Brna a Kralicemi nad Oslavou. Autobusy nahradily vlaky také mezi Žďárem nad Sázavou a Tiškovem, kde spadlé stromy poškodily trakční vedení. Mezi Velkým Meziříčím a Studencem je provoz zcela zastaven, podle webu Českých drah nelze v místě kvůli náledí nasadit autobusy.

Na odstraňování spadlých stromů a zprůjezdnění silnic pracují silničáři společně s hasiči. Hasiči vyjeli podle mluvčí Petry Musilové na Vysočině v noci na dnešek ke 120 zásahům. "Problémy byly hlavně na Třebíčsku a Žďársku, zasahovali jsme například u Rapotic, Želetavy, Jemnice nebo u Moravských Budějovic," řekla ČTK mluvčí.

Ledovka i dnes ráno komplikuje dopravu ve Zlínském kraji. "Snažili jsme se vozovky celou noc upravovat. Rozsolilo se to, kolony se rozjely. Auta v příkopech ale ještě nějaká budou. Někteří řidiči si musejí zvyknout na to, že začíná zima," řekl ČTK dispečer Správy a údržby silnic Kroměřížska David Zabloudil. Podle něj jsou vozovky první třídy holé a mokré, silnice nižších tříd namrzají a je třeba jet po nich opatrně.

Silničáři již v pondělí uzavřeli silnice třetí třídy z obce Sulimov ve směru na Kvasice a ze Zdounek na Kroměřížsku do Modré na Uherskohradišťsku. "V prvním případě to bylo kvůli popadaným větvím a stromům, ve druhém v kopcovitém terénu uvízlo asi 20 osobních aut," řekl Zabloudil.

Na Vsetínsku jsou silnice první třídy mokré po chemickém ošetření, na vozovkách druhé a třetí třídy leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na Zlínsku a na Uherskohradišťsku jsou silnice většinou holé, mokré a chemicky ošetřené. Řidiči by však i v těchto regionech měli jet s ohledem na možnou námrazu opatrně.

Všechny silnice na jižní Moravě jsou po mírném nočním sněžení a pondělní ledovce sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Tři silnice jsou uzavřeny, neboť tam hrozí, že na ně popadají stromy. Jde o cesty Pohořelice - Smolín, Tišnov - Svatoslava a Moravský Krumlov - Jezeřany- Maršovice. ČTK to dnes řekli pracovníci údržby silnic.

Teploty v regionu se nad ránem pohybovaly od nuly do minus čtyř stupňů Celsia. Kvůli občasnému sněžení je snížená viditelnost. Největší komplikace mohou být ve výše položených místech, na Blanensku a Vyškovsku. Řidiči musejí počítat s tím, že hůře průjezdné budou silnice protínající přírodně chráněná území. Nelze je udržovat chemicky.

Témata: Silnice | Počasí

Související:

Právě se děje