Čechy: Silnice na mnoha místech namrzají, pozor na zředěnou sůl

Celé Čechy - Situace je na silnicách v Čechách trochu lepší než na Moravě, přesto i zde by měli být řidiči opatrní. Větší potíže hlasí Pardubický a Středočeský kraj.

Ilustrační foto

Na mnoha místech v Pardubickém kraji silnice namrzají.  Řidiči musí být opatrní v celém regionu. Náledí a ledovka se podle silničářů tvoří zvláště na Holicku, Svitavsku, Moravskotřebovsku, Poličsku, Skutečsku a v Železných horách, ale i na Pardubicku. Uzavřeny byly silnice II/366 v úseku Sklené - Křenov na Svitavsku, silnice III/35846 a III/35853 v úseku Semanín - Kozlov na Orlickoústecku. Někde hrozí i nebezpečí padajících stromů.

Námraza zkomplikovala také městskou hromadnou dopravu v Pardubicích. Na linkách číslo 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8 a 13 je až do odvolání redukován provoz na intervaly zhruba 20 minut, linky 4, 21 a 27 byly zrušeny, uvedl Dopravní podnik města Pardubic na svém webu. Provoz na ostatních linkách je podle jízdního řádu.

V Královéhradeckém kraji musí motoristé počítat v některých oblastech s ledovkou na silnicích. V noci bylo mrznoucí mrholení hlášeno například z Trutnovska či Náchodska. Silnice v kraji jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné.

Celé dopoledne pokračovali hasiči na jihu Čech v odstraňování stromů spadlých na komunikace. Zatímco v pondělí byli na 62 místech, dnes dopoledne na 31, většinou opakovaně. Nejvíce práce mají stále na Prachaticku a Jindřichohradecku, zprovozňovat silnice pomáhají také na Českokrumlovsku. Žádné výjezdy kvůli námraze na stromech neměli na Českobudějovicku, Písecku, Strakonicku a jediný na Táborsku. Ledovkou a námrazou je zasažen jih Jihočeského kraje.

Silničáři vozovky od víkendu solí, přesto se v noci na dnešek vytvořila na mnoha místech těžko sjízdná námraza a ledovka. Krátkodobě stála doprava třeba na silničních tazích do Německa na Vimpersku. Policie podle mluvčího Jiřího Matznera nemá hlášenou žádnou závažnou nehodu, která by komplikovala provoz.

Profesionální meteorologické stanice hlásí stále teploty kolem bodu mrazu. Nejvíce mrzne na šumavském Churáňově, kde je minus 3,2 stupně, sněží a padá mrznoucí mlha. Mrzne také na východní straně kraje sousedící s Vysočinou.

Dopravu ve středních Čechách dnes ráno komplikují ledovka a sníh.  Sněžení bylo podle informací Ředitelství silnic a dálnic po ránu hlášeno na Benešovsku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku, Příbramsku a v okrese Praha-východ. Mrznoucí déšť ztěžoval jízdu na Berounsku a Kladensku, déšť se sněhem padal v okrese Praha-západ a na Rakovnicku. Zvýšenou opatrnost cestáři doporučují i na hlavních tazích. Na silnicích druhé a třetí třídy zejména na Benešovsku a Příbramsku leží rozbředlý sníh.

Se zvýšenou opatrností jsou v Plzeňském kraji sjízdné všechny silnice. Během noci na dnešek odstraňovali silničáři spolu s hasiči popadané větve na Tachovsku a severu Plzeňska. Všechny údržbové vozy jsou v terénu, teploty se v regionu pohybují kolem nuly, stejné to zůstane také během dne. ČTK to řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.

"Největší pozor by si řidiči měli dát v místech silných přeháněk, kde se sůl naředí, anebo se spláchne do příkopu a povrch vozovky v minutách namrzá," uvedl.

Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Mrznoucí mlhy se mohou objevit na některých úsecích Semilska a Jablonecka, místy se může během dne vyskytovat i mrznoucí déšť, vyplývá z informací od silničářů a meteorologů. Provoz na železnici je zatím bez komplikací.

Silnice 14 a 35 na Semilsku a části Jablonecka i některé úseky vozovek nižších tříd na Liberecku jsou po chemickém ošetření mokré. Zvýšenou opatrnost doporučují motoristům i silničáři z Českolipska, silnice jsou tu vlhké.

Silnice v Ústeckém kraji jsou dnes ráno sjízdné, na některých úsecích si ale řidiči musí dát pozor na možnou tvorbu ledovky. Ledovka se vyskytla na silnici I/13 v obcích Přestanov, Chlumec, Telnice a Libouchec na Ústecku. Nebezpečí námrazy hrozí i na dálnici D8 z Ústí nad Labem směrem ke státní hranici. Výstraha meteorologů před ledovkou a námrazou platí pro celý Ústecký kraj dnes do 18:00.

Témata: Silnice | Počasí

Související:

Právě se děje